BRATISLAVA - Vláda chce, aby boli energetické monopoly zodpovedné za energetickú bezpečnosť Slovenska. Ako v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy uviedol predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota, vláda pripravuje zákon, ktorým prinúti energetické podniky zabezpečiť energetickú sebestačnosť štátu.
Expremiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) pochválil kabinet Roberta Fica. "Úsilie vlády aj akcionárov Slovenského plynárenského priemyslu bolo rýchle, bolo veľké.“ Súčasná kríza podľa Dzurindu presvedčila politikov, ale aj verejnosť, že možnosť zastavenia dodávok je reálna. Až súčasná spoločenská zhoda podľa neho vytvára reálny predpoklad na investície do diverzifikácie zdrojov, ktorá je veľmi nákladná. "Zabudnime na širokorozchodnú trať,“ vyzval Dzurinda, podľa ktorého nedostatok plynu ukázal, ktoré projekty by mali byť pre vládu prioritné..
Diverzifikácia energetických zdrojov by Slovensko nemusela stáť ani euro, myslí si predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky. Vláde odporučil, aby na budovanie alternatívnej infraštruktúry využila eurofondy. Podľa Csákyho netreba žiadne škrty v rozpočte, len presvedčiť Brusel, že ide o problém, s ktorým by nám mala Európska únia pomôcť. Vyzval tiež k vytvoreniu "okrúhleho národného stola k energetickej bezpečnosti“..
Kríza ukázala, že investície do energetickej bezpečnosti už nemôžeme odkladať. Podpredseda Ľudovej strany-HZDS Milan Urbáni skonštatoval, že u doterajších vlád prevládala v otázke riešenia jednostrannej závislosti letargia. "Nikto neveril, že sa to môže stať,“ poznamenal s tým, že nastal čas prejsť od písania stratégií k ich napĺňaniu..
Politická zhoda na riešení problému nie je podľa predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavla Hrušovského problém. Verí, že koalícia a opozícia sa vedia v národnoštátnych záujmoch zhodnúť. Z finančného aj technického hľadiska však považuje diverzifikáciu za náročnú úlohu, ktorá si vyžaduje odborné riešenia. .