BRATISLAVA - Štát by mal mať v budúcnosti širšie možnosti na ovplyvňovanie zámerov energetických podnikov upravovať ceny.
Vyplýva to z návrhu nového zákona o podávaní cenových návrhov, ktorý dnes schválila vláda Roberta Fica na mimoriadnom rokovaní. Kabinet predlohu presadil po tom, ako dominantný predajca plynu v krajine, Slovenský plynárenský priemysel (SPP), predložil ďalšiu žiadosť o úpravu cien plynu pre domácnosti.
"Väčšinový akcionár bude mať možnosť ovplyvňovať rozhodovanie o návrhoch na ceny (energií). Návrh zákona je všeobecný, nedotýka sa len Slovenského plynárenského priemyslu," vyhlásil Fico.
Energetické podniky v súčasnosti predkladajú žiadosti o úpravu cien, ktoré schvaľuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), na základe návrhu predstavenstva. Podľa vládnej predlohy by však mali na regulačný úrad posielať iba cenové návrhy, ktoré odobrí valné zhromaždenie podniku.
V SPP kontrolujú zahraniční vlastníci - nemecký E.ON Ruhrgas a francúzsky Gaz de France - menšinový 49-percentný podiel akcií, zvyšok ovláda štát. V predstavenstve im však privatizačná zmluva zaručuje väčšinu. "Ak máme dobré informácie, uznesenia na valnom zhromaždení (SPP) sa prijímajú 52 percentami (...), čiže musí dôjsť k dohode, a to je právo veta," priblížil Fico. Väčšinu akcií v SPP predala v roku 2002 bývalá vláda Mikuláša Dzurindu, podnik vlani dosiahol nekonsolidovaný čistý zisk 16,8 miliardy korún (557,7 milióna eur).
Vláda reagovala schválením materiálu na zámer plynární upraviť od budúceho roka ceny za dodávku plynu pre domácnosti. Podľa Fica požiadal SPP o zvýšenie cien v dvoch variantoch, a to buď o zhruba 13 percent alebo o 24 percent. Premiér znovu zopakoval, že vláda nevidí dôvod na zdraženie plynu pre domácnosti. Plynárne mieru požadovanej úpravy cien zatiaľ nespresnili, ich reakciu na nový zákon ČTK zisťuje.
Návrh zákona o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností by mohol v parlamente hladko prejsť, keďže koalícia v ňom má väčšinu. Materiál by mali poslanci prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní, plénum by ho mohlo podľa premiéra prijať ešte tento týždeň.
Fico už skôr varoval, že vláda môže zákonom upraviť aj rozdelenie kresiel v predstavenstve SPP. "Ešte by som o zmene pomerov v predstavenstve nehovoril," povedal dnes premiér. Nevylúčil však, že ak sa zahraniční akcionári SPP budú snažiť nový zákon obísť, kabinet prikročí k ďalším protiopatreniam.
Regulačný úrad plynárom naposledy dvakrát zamietol návrh na zdraženie plynu, ktorý SPP odôvodňoval nárastom nákupných cien komodity z Ruska. Spoločnosť odhadla, že ponechanie súčasných cien za plyn pre domácnosti jej tento rok zapríčinia stratu za viac ako miliardu korún (33,2 milióna eur). ÚRSO nedávno rozhodol o regulácii cien plynu pre teplárne, ktoré teplom zásobujú domácnosti.