Štvrtok26. december 2024, meniny má Štefan, zajtra Filoména

Makyta bude prepúšťať

KOŠICE - Slovenským odevným závodom sa zrejme ešte nečrtajú lepšie časy. Tento rok už skrachovali tri väčšie fabriky a o prácu pritom prišlo takmer 1800 ľudí.

Podľa Asociácie odevného a textilného priemyslu (ATOP) je dôvodom krachov najmä silnejúca konkurencia, ktorej menej pružné odevné závody nevedia odolať. Prepúšťanie očakáva v budúcom roku aj najväčší slovenský odevný závod Makyta.

"Zhoršuje sa podnikateľské prostredie, najmä posilňovaním koruny a rastom minimálnej mzdy," povedal ČTK generálny tajomník ATOP-u Dušan Gajdúšek. Práve na kurz a rast platov sú odevné závody citlivé. Dôvodom sú dovozy lacného textilu z Ázie. Odberatelia sa do Ázie snažia presunúť aj svoju výrobu.

V apríli prepustil svojich zamestnancov závod Ozety Neo v Trenčíne a Skalici, bez práce ostalo 870 zamestnancov. Podobný osud postihol odevnú firmu v Tornali, v auguste tam prišlo o prácu 628 zamestnancov. "Chceme prebrať areál závodu a vybudovať tu technologický park," povedal ČTK zástupca primátora Tornale Gyula Mészáros. Tornaľa však chce len budovy, technológia je pre mesto drahá a zbytočná.

Posledný zo série krachov zasiahol v uplynulých dňoch Odevné závody Kapitána Nálepku v Prešove, kde pracovalo 400 ľudí. O ich osude rozhodne správkyňa konkurznej podstaty. Závod môže úplne zatvoriť alebo ponechať v práci 120 ľudí v obmedzenej prevádzke, uviedol v utorok denník Pravda.

Prepúšťaniu sa v budúcom roku asi nevyhne ani v súčasnosti najväčší odevný závod na Slovensku Makyta. "Máme kontrakty do konca februára budúceho roku, očakávame, že v budúcom roku prepustíme 100 až 200 ľudí," povedal ČTK obchodný riaditeľ spoločnosti Roman Riziky. Makyta dnes zamestnáva takmer 2000 ľudí, jej závody vyrábajú pre známe zahraničné odevné značky.

"Úspešné budú najmä menšie podniky, ktoré sa dokážu flexibilne prispôsobiť dopytu," uviedol Gajdúšek. Budúcnosť odevných podnikov vidí aj v dodávkach pre automobilový priemysel. Naopak rizikové budú najmä veľké podniky, ktoré budú musieť podľa Gajdúška prejsť reštrukturalizáciou.

Podľa údajov ATOP-u je na Slovensku 236 odevných a textilných podnikov, ktoré zamestnávajú viac ako dvadsať pracovníkov. Okrem nich podľa odhadov ešte vyrába ďalších 1000 menších spoločností. Priemerná mzda v sektore bola k polovici tohto roku 12.147 korún. Objem výroby podľa ATOP-u dosahuje približne 19 miliárd korún.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu