Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Frekvenciu návštev má nezamestnaným určovať úrad práce

BRATISLAVA - Periodicitu návštev nezamestnaných na úradoch práce kvôli preukazovaniu hľadania si zamestnania by mali od začiatku marca budúceho roka určovať samotné úrady práce. Uchádzač o zamestnanie by mal pritom na úrade práce preukazovať aktívne hľadanie si zamestnania najmenej raz za mesiac.

Rezort práce a sociálnych vecí pôvodne navrhoval, aby všetci nezamestnaní navštevovali úrady práce raz za mesiac. Ministerstvo však počas pripomienkového konania k návrhu novely zákona o službách zamestnanosti čiastočne akceptovalo pripomienku Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ).

Podľa RÚZ sa v prípade uvoľnenia existujúcej periodicity návštev dlhodobo nezamestnanými otvára priestor pre čiernu prácu a pre nezamestnaných sa zjednodušuje vykazovanie hľadania zamestnania na úrade popri práci načierno. V súčasnosti sa musia raz za mesiac na úrade práce hlásiť len tí nezamestnaní, ktorí sa zúčastňujú na programe organizovanom úradom práce, ako je napríklad aktivačná činnosť, či absolventská prax. Dlhodobo nezamestnaní však musia úradu práce preukazovať hľadanie si zamestnania raz za sedem kalendárnych dní a ostatní nezamestnaní raz za štrnásť kalendárnych dní.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje vytvoriť právny rámec na zakladanie tzv. sociálnych podnikov. Má ísť o podnik, v ktorom aspoň 30 % zamestnancov tvoria zamestnanci, ktorí pred prijatím do pracovného pomeru boli znevýhodnenými uchádzačmi o zamestnanie. Ďalšou podmienkou je, aby sa najmenej 30 % z finančných prostriedkov získaných z príjmu z predmetu činnosti, ktoré zostanú po úhrade všetkých výdavkov, každoročne použilo na vytváranie nových pracovných miest alebo na zlepšovanie pracovných podmienok. Pôvodný návrh rezortu sociálnych vecí pritom znel, aby sa najmenej 50 % z dosiahnutého zisku sociálneho podniku použilo na jeho rozvoj. Sociálny podnik má okrem toho vytvárať "podporné pracovné prostredie najmä uplatňovaním individuálneho prístupu pri poskytovaní pomoci zamestnancom pri vykonávaní pracovných činností".

Na podporu vytvárania a udržania pracovných miest pre zamestnancov, ktorí pred prijatím do pracovného pomeru boli znevýhodnenými uchádzačmi o zamestnanie, má sociálny podnik dostávať od úradu práce počas dvanástich mesiacov príspevok, a to najviac vo výške 50 % z celkovej ceny práce. Podmienkou poskytnutia príspevku je uzatvorenie pracovného pomeru na dobu určitú so znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie. Úrad práce má poskytovať príspevok aj po uplynutí dvanástich mesiacov, ak sa štátom podporený zamestnanec neumiestni na "otvorenom" trhu práce. Príspevok úrad práce v tomto prípade, teda po uplynutí dvanástich mesiacov, poskytne najviac vo výške 40 % z celkovej ceny práce. Vďaka sociálnym podnikom by sa malo podľa ministerstva dostať na trh práce ročne približne 1,5 tisíca nezamestnaných. Priemerná výška príspevku na jedného štátom podporeného zamestnanca v sociálnom podniku by mala predstavovať 40,7 tis. Sk ročne.

Navrhovaná novela zákona má zaviesť aj viaceré ďalšie nové nástroje aktívnej politiky trhu práce. Ide napríklad o príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie. Takéto zapracovanie sa má vykonávať u zamestnávateľa najdlhšie počas troch kalendárnych mesiacov v rozsahu najviac 30 hodín týždenne a najviac 120 hodín mesačne. Úrad práce má poskytovať znevýhodnenému uchádzačovi o zamestnanie príspevok na zapracovanie mesačne vo výške sumy životného minima. Rezort práce a sociálnych vecí očakáva, že vďaka tomuto nástroju sa na trh práce zaradí približne 3 tis. nezamestnaných. Priemerná ročná suma štátneho príspevku by mala predstavovať 15,5 tis. Sk.

Ďalšou novou dávkou má byť príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami. Príspevok má patriť zamestnávateľovi a má slúžiť na úhradu poistného na sociálne a zdravotné poistenie zamestnanca. Príspevok má úrad práce poskytovať, ak hrubá mesačná mzda zamestnanca, ktorý pracuje na plný pracovný úväzok, dosahuje najviac 50 % z priemernej mesačnej mzdy na Slovensku. Zamestnávateľovi sa má príspevok poskytovať najviac počas 24 kalendárnych mesiacov, pričom zamestnávateľ má byť povinný udržať pracovné miesto najmenej dva roky. Vďaka tomuto príspevku by sa malo zaradiť na trh práce ročne 1,5 tis. nezamestnaných, pričom priemerná ročná výška štátneho príspevku by mala predstavovať 30,1 tis. Sk.

Na súčasné, ako aj novo navrhované aktívne opatrenia na trhu práce by sa malo v rokoch 2008 až 2010 vynaložiť 8,3 mld. Sk, z toho v roku 2008 v priemere za rok 2,5 mld. Sk, v roku 2009 ďalších 2,9 mld. Sk a v roku 2010 zvyšných 2,9 mld. Sk. "Finančné prostriedky na tieto výdavky sú zabezpečené v návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2008 až 2010," uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu