Piatok27. december 2024, meniny má Filoména, zajtra Ivana, Ivona

Transpetrol môže podľa Jahnátka stále získať štát

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek

BRATISLAVA - Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek nevylučuje, že minoritný podiel v spoločnosti Transpetrol by mohol opäť skončiť v rukách slovenského štátu.

"Alternatívou je stále aj slovenská vláda," povedal po stredajšom rokovaní kabinetu v súvislosti s možnými kupcami 49-percentného balíka Transpetrolu, ktorý je v súčasnosti v rukách holandskej dcéry Jukosu Yukos Finance B.V. V prípade, že by išlo o iného kupca ako štát, bolo by podľa Jahnátka dôležité, aby budúci majiteľ akcií spoločnosti mal aj zdroj ropy.

"Pokiaľ nebude mať zdroj ropy, tak by to bola asi dosť nevýhodná pozícia, čiže v takom prípade by sme sa asi bránili," povedal. O osude minoritného balíka akcií Transpetrolu by sa mohlo rozhodnúť už o dva týždne, kedy sa má uskutočniť aukcia aktív skrachovaného Jukosu. Kvôli komplikovaným vzťahom a súdnym sporom ohľadne vedenia holandskej dcérskej spoločnosti Yukos Finance, v ktorej portfóliu sú akcie Transpetrolu, a aj kvôli spochybneniu legitímnosti vyhlásenia samotného konkurzu, je však nepravdepodobné, že sa akcie slovenskej firmy do dražby vôbec dostanú.

Podľa Jahnátka sú totiž akcie Transpetrolu momentálne z činnosti konkurzného správcu vyňaté vzhľadom na nejasnosť vlastníckych vzťahov a práv vykonávateľa. Podľa ministra pritom skutočnosť, kto má právo s akciami Transpetrolu nakladať, sa ukáže až koncom októbra tohto roku, kedy sa očakáva ďalší verdikt holandského súdu.

"My predpokladáme, že prebehne aukcia Yukos Finance, ale čo sa týka akcií Transpetrolu, budeme ďalej jednať," uviedol Jahnátek, ktorý je podľa vlastných slov v kontakte s ruskou aj holandskou stranou. "Je tam určitá zhoda v snahe, aby sa akcie Transpetrolu nedotýkali kauzy Jukos Oil v nejakom negatívnom význame. Ja si myslím, že v konečnom dôsledku sa nájde dobré riešenie akcií Transpetrolu," dodal minister s tým, že týmto riešením by mohlo byť nájdenie strategického partnera, ktorý bude spĺňať kritériá stanovené slovenskou vládou, čím by sa prevzala manažérska kontrola v Transpetrole opäť slovenskou stranou. Na možné spochybnenie výsledku plánovanej aukcie pritom upozornil správcu konkurznej podstaty ruskej firmy Eduarda Rebguna aj právny zástupca holandskej dcéry Robert van Galen.

Ako v liste Rebgunovi uviedol, holandský súd v dvoch verdiktoch rozhodol, že v prípade absencie medzinárodnej zmluvy, aktíva nachádzajúce sa v Holandsku nie sú súčasťou zahraničnej konkurznej podstaty veľkého Jukosu. "Žiadna takáto medzinárodná zmluva upravujúca otázky konkurzu medzi Holandskom a Ruskom neexistuje. Preto, podľa holandského práva, nie ste schopný zabezpečiť, aby prípadný kupujúci nadobudol vlastnícke právo k akciám Yukos Finance," uviedol v liste van Galen.

Jukos, kedysi najväčšia ruská ropná spoločnosť, sa rozhodol predať podiel v slovenskom Transpetrole pre problémy, do ktorých sa dostal, keď mu ruské daňové úrady vyrubili pohľadávku za nezaplatené dane vo výške 27,5 mld. USD. Jukos potom v decembri 2004 prišiel v nútenej aukcii o svoju hlavnú produkčnú divíziu Juganskneftegaz, ktorú získala spoločnosť Rosnefť. Moskovský konkurzný súd 1. augusta minulého roka vyhovel žiadosti konkurzného správcu a vyhlásil bankrot Jukosu.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre svojich odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu