Piatok1. november 2024, meniny má Denis, Denisa, zajtra

Kúpa pozemku: Najviac sa oplatí v Banskej Bystrici a Prešove

Dobrá lokalita, dosť priestoru, blízko do obchodu a školy - to je sen o ideálnom pozemku takmer každého, kto si chce postaviť svoje rodinné sídlo. Pri kúpe však buďte opatrní! Nie všetky lacnejšie ponuky môžu byť v poriadku. Ešte pred kúpou si preto overte všetko o parcele a človeku, ktorý ju predáva. Nový Čas vám poradí, podľa čoho si ju vybrať, aby ste neskôr svoju investíciu neoľutovali.

Ešte pred kúpou stavebného pozemku by ste si mali ujasniť, kde by ste chceli bývať. Všetko má svoje plusy aj mínusy. Napríklad vidiek je príjemný tým, že je tam tichšie, no naopak, nevýhodou sú medzimestské spoje, ktoré by vás mohli obmedzovať. Mesto môže byť zase hlučnejšie, no máte bližšie k nákupným centrám a službám. Najlepšie však spravíte, ak sa obrátite na odborníka, ktorý pre vás dokáže nájsť ideálne miesto.

Cena stavebného pozemku


Právnička Xénia Semjanová z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) upozorňuje, že cena pozemku je závislá od lokality, dopravnej dostupnosti, blízkosti nákupných centier, priemyselnej zóny, služieb, škôl a oddychových zón. „V rámci Slovenska si dlhodobo najvyššiu cenovú úroveň zachovávajú stavebné pozemky v Bratislave a okolí, nasledované krajskými mestami, známymi rekreačnými (najmä lyžiarskymi) strediskami, kúpeľnými a historickými mestami,“ konštatuje Semjanová. K prudkému nárastu cien pozemkov však dochádza aj v miestach, kde sú priemyselné parky.

Podľa čoho vyberať


Predovšetkým by ste sa mali zamerať na veľkosť a tvar, ale aj na orientáciu na svetové strany. Vstup do domu je najlepší zo severu, obytné miestnosti (kuchyňa, obývačka) by mali byť orientované zase na juh. Dôležité sú, samozrejme, aj obmedzenia výstavby na pozemku - susedné domy, šírka pozemku a členitosť terénu. „Zistite aj to, či sú tam inžinierske siete (plyn, voda, elektrina) a možnosť prístupovej cesty,“ radí Semjanová. Ich vybudovanie či dokončenie môže totiž podstatne zvýšiť vaše náklady na výstavbu.

Na čo si dať pozor pri výbere pozemku


1. Preverte si, či osoba, ktorá vám stavebnú parcelu predáva, je jej skutočným vlastníkom a či ich nie je viac.

2. Poriadne si pozemok prehliadnite, zistite si aj to, či cezeň vedú nejaké inžinierske siete.

3. Na príslušnom stavebnom úrade si overte možnosť výstavby rodinného domu, teda územné rozhodnutie alebo stavebné povolenie.

4. Z katastra si vyzdvihnite list vlastníctva a kópiu snímky z katastrálnej mapy, overte ťarchy spočívajúce na danom pozemku.

5. Vypýtajte si od predávajúceho úradne overený geometrický plán so zakreslením inžinierskych sietí a požiadajte ho o vymedzenie hraníc pozemku v teréne.

6. Všetky už uvedené dokumenty by mali byť čo najnovšie.

7. Je vhodné informovať sa aj u budúcich susedov na „históriu“ pozemku, resp. jeho majiteľov, ako aj na zvyklosti v danej lokalite.

8. Pri výbere by ste nemali zabudnúť ani na vekový vývoj členov rodiny.

NAJDRAHŠIE A NAJLACNEJŠIE POZEMKY V KRAJOCH


Bratislavský Banskobystrický Prešovský
BA Slavín
27 000 Sk/m2
Banská Bystrica
Malachovské skalky
1 700 Sk/m2
Táborisko
1 200 Sk/m2
BA Dúbravka
Petržalka
4 000 Sk/m2
Banská Bystrica
Staré Mesto
2 700 Sk/m2
Ľubotice
800 Sk/m2
Malacky
1 600 Sk/m2
Rakitovce
1 100 Sk/m2
Ladomírová
100 Sk/m2


Doklady k stavebnému povolaniu preukazujúce, že ste vlastníkom pozemku


  • projektová dokumentácia stavby v troch vyhotoveniach
  • rozhodnutia, súhlasy štátnej správy alebo obce
  • kópiu o schválení územného plánu obce, resp. zóny
  • vyhlásenie stavebného dozoru, že bude dohliadať na stavbu
  • Nahlásiť chybu

    Odporúčame

    Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

    Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

    Stream naživo

    Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

    Celý program

    Ďalšie zo Zoznamu