Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Chystáte sa do hôr? Poistite sa!

Ak lyžujete na neoficiálnych zjazdovkách, poistite si prípadné náklady zásahov Horskej služby.
Ak lyžujete na neoficiálnych zjazdovkách, poistite si prípadné náklady zásahov Horskej služby.

Ak patríte k milovníkom zimných športov a chystáte sa na lyžovačku do zahraničia, nemali by ste zabúdať na cestovné poistenie. V opačnom prípade sa aj jednodňový výlet mimo Slovenska môže riadne predražiť. Na poistenie však treba myslieť, i keď zostávate lyžovať doma mimo oficiálnych svahov.

Nešťastný pád, strata batožiny či spôsobenie úrazu tretej osobe - to sú situácie, ktoré sa môžu stať každému lyžiarovi v zahraničí. Ak sa chcete vyhnúť výdavkom navyše, nezabudnite sa poistiť. Cestovné poistenie vás chráni nielen v prípade náhleho ochorenia či úrazu, ale aj pred inými nepríjemnými situáciami. Závisí od typu cestovného poistenia.

Koľko zaplatíte?

Výsledná suma cestovného poistenia záleží na činnosti, ktorú na zimnej dovolenke plánujete vykonávať. V praxi to znamená, že inú sumu zaplatí rekreačný lyžiar a inú skialpinista. Ak patríte len k občasným lyžiarom, uzavrite krátkodobé cestovné poistenie, ak cestujete do zahraničia častejšie, oplatí sa vám celoročná poistka. Zabúdať by ste nemali ani na pripoistenie si osobných vecí, hlavne, ak v batožine nesiete kameru či fotoaparát.

Horská služba

Pri lyžovačke sa držte radšej oficiálnych zjazdoviek. Ak sa vám niečo stane práve na nich, za zásah Horskej služby nemusíte platiť, uhrádza ho prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska. Neplatí to však už mimo nich. Podľa Horskej záchrannej služby sa najviac úrazov stáva práve mimo oficiálnych lyžiarskych tratí. A tak sa vám môže stať, že aj keď pôjde len o nekomplikovaný zásah, cena zaň sa bez poistenia môže vyšplhať až na 5 000 Sk. Podľa slov Jozefa Janigu, náčelníka Horskej záchrannej služby (HZS), v zimnom období zasahujú záchranári hlavne pri pátraniach, úrazoch či podchladeniach. A ak nie ste poistení, všetky náklady platíte z vlastného vrecka. „Odporúčame zvážiť potrebu Horského poistenia. Vzhľadom na jeho cenu pohybujúcu sa už od 10 Sk na osobu a deň, ide o zanedbateľnú investíciu, ktorá však môže rodine ušetriť až tisíce korún,“ hovorí Dušan Zemánka z poisťovne Union. V prípade samostatne lyžujúcich sa detí alebo vyznávačov freedridu by poistenie teda malo byť samozrejmosťou.

Horské poistenie zahŕňa

- vyhľadávanie osoby v horskej oblasti (pátranie)
- vyslobodzovanie osôb
- preprava zraneného (vrátane leteckej prepravy)
- v najtragickejších prípadoch pri páde aj prevoz/zvoz telesných pozostatkov
- cena poistenia: od 10 Sk na deň, celoročné poistenie od 390 Sk

Rady pre pobyt v horách

1. Vždy dodržiavajte pokyny Horskej služby.
2. Okrem zásoby jedla a pitia nezabudnite aj na primerané oblečenie a vhodnú obuv.
3. Nepodceňujte svoj zdravotný stav a fyzickú kondíciu pri plánovaní aktivít.
4. Ak sa počasie zhoršuje, obmedzte alebo ukončite pohyb v horách.
5. Vždy majte pri sebe mobilný telefón.
6. Z túr, prechádzok a zo svahov sa vždy vráťte pred zotmením.
7. Na orientáciu v horách používajte turistickú mapu podľa ročného obdobia - letnú a zimnú, v ktorej sú zakreslené všetky dôležité údaje.
8. Do mobilného telefónu si uložte číslo 18300 pre tiesňové volanie v prípade nebezpečia, číslo tiesňovej linky 112 platné pre celú Európu a linku záchrany 0850 111 313.
9. Užitočné webové linky pre váš bezpečný pobyt na horách: www.hzs.sk
Horská záchranná služba, ktorá okrem základných informácií uverejňuje aj aktuálne počasie na horách.
10. Nezabudnite na poistenie!
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu