BRATISLAVA - Slovenská opozícia je podľa premiéra Roberta Fica nešťasťná, že vláda zachránila pracovné miesta v košickom závode U.S. Steel.
"Opozícia je v rámci svojho hesla "čím horšie, tým lepšie" schopná povedať čokoľvek. Čo však predviedla v súvislosti s úspechom vlády pri zachraňovaní 7-tisíc pracovných miest zamestnancov košických oceliarní je už úplnou politickou absurditou," tvrdí Fico.
Opoziční poslanci totiž vyhlásili, že úvahy U.S. Steelu súviseli aj s ekonomickými opatreniami vlády Róberta Fica, ktorá podľa nich zhoršovaním prostredia pre podnikanie vyháňa prácu zo Slovenska. A to napríklad zákonom o obnoviteľných zdrojoch energií. Opozícia však nekritizovala priamo samotné zotrvanie oceliarskeho gigantu v Košiciach.
"Zotrvanie spoločnosti US Steel v Košiciach je dobrou správou. Rozruch, ktorý vyvolali úvahy o možnom odchode tejto spoločnosti zo Slovenska, je dôkazom významu tejto firmy pre celý východoslovenský región," uviedli v utorok predstavitelia SDKÚ-DS Ivan Štefanec a Viliam Novotný vo svojom spoločnom stanovisku.
"Aj keď vítame rokovania vládnych predstaviteľov, ku ktorým sme vyzývali už v novembri minulého roka, upozorňujeme, že rokovania si nemožno zamieňať s uplácaním. Dôležité je sústrediť sa na celkové zlepšovanie prostredia a rozvoj živnostenského a malého podnikania tak, aby sme boli čoraz menej závislí na malom počte veľkých firiem," skonštatovali podpredsedovia SDKÚ-DS.
Oceliarsky gigant zvažoval odchod zo strategických dôvodov. Závod v Košiciach chcel predať aj pre končiace sa daňové prázdniny, rastúce energetické náklady, či pre prísnejšie regulácie Európskej únie v oblasti životného prostredia. Vláda však americkej firme sľúbila úľavy v oblasti energetiky a životného prostredia. U.S. Steel tak z košickej hutníckej fabriky neodíde najbližších päť rokov, nebude hromadne prepúšťať a udrží zamestnanosť na súčasnej úrovni.
"Jednanie predsedu vlády s predstaviteľmi US Steel dnes ostro kontrastuje s jeho nedávnymi vyjadreniami o ich "zbesilej privatizácii" a o tom, že s tým nemôže nič robiť. Je pritom všeobecne známe, že príchod amerického investora zachránil tisícky pracovných príležitostí, zlepšil kvalitu riadenia firmy a zlepšil životnú úroveň nielen vo východoslovenskej metropole," uzavreli Štefanec a Novotný.