BRATISLAVA - Takmer každý druhý človek tvrdí, že si môže dovoliť niečo splácať. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý pre VÚB banku v októbri minulého roka spracovala agentúra 2muse.
Ako ďalej povedal research director 2muse Michal Vyšinský, napriek ťažkej ekonomickej situácii sa život na úver stáva na Slovensku bežný, aj keď ide o pomalý a postupný proces. Ak si ľudia potrebujú kúpiť niečo, na čo momentálne nemajú, skúsia najskôr blízkych. "Rodina na Slovensku je top z hodnôt," povedal Vyšinský. Potom až riešia prípadné povolené prečerpanie alebo nákup na splátky a až potom začnú uvažovať o pôžičke z banky.
Z prieskumu zároveň vyplynulo, že každý tretí Slovák priznáva, že je každý mesiac v mínuse, či už na kreditnej karte alebo pri prečerpaní účtu. Veľa Slovákov má podľa Vyšinského pocit, že nemá dostatok finančných prostriedkov na všetko, čo by si chceli zaobstarať. Ale pôžičku na splnenie snov by si zobral iba každý piaty z nich. V prípade, že Slováci čerpajú úver z banky, najčastejšie smeruje skôr na rekonštrukciu či vybavenie bytu alebo domu. Pri výbere úveru sa najviac pozerajú na výšku úroku a mesačnej splátky. Zaujímajú sa aj o výšku poplatku za poskytnutie úveru, vedenie úverového účtu a lehotu splatnosti.
Informácie o dlžníkoch si banky vymieňajú prostredníctvom úverového registra. Možné prepojenie bankového a nebankového registra a využívanie údajov všetkými členmi bolo dlhoročnou diskutovanou témou. Počas nasledujúcich niekoľkých týždňov by sa však tieto registre mali už spojiť. Ako ďalej povedala vedúca oddelenia úverov VÚB banky Melinda Péková, spojenie bude prínosom nielen pre banky z hľadiska lepšej schopnosti posúdiť riziko, ale aj pre samotných klientov. Ľudia by mohli podľa nej získať lepšie podmienky, a to tí, ktorí načas splácajú svoje záväzky. Register ich zároveň bude chrániť pred prílišným zadlžením. No banky a nebankové spoločnosti si nebudú môcť vymieňať staršie údaje, najskôr musia získať súhlas klientov so spracovaním údajov v novom registri.