BRATISLAVA – Získanie primeranej finančnej pomoci EÚ na odstavovanie jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice patrí k hlavným prioritám slovenskej zahraničnej politiky na tento rok. Vyplýva to z materiálu Zameranie zahraničnej politiky Slovenskej republiky na rok 2013 z dielne ministerstva zahraničných vecí, ktorý schválila vláda na dnešnom rokovaní.
Za jeden z hlavných cieľov zahraničnej politiky považuje rezort podporu hospodárskeho rozvoja Slovenska. "Spojenie jednotnej prezentácie SR a riadenia ekonomickej diplomacie v gescii Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR vytvárajú predpoklady pre synergický efekt pri získavaní zahraničných investícií a podpore exportu slovenských podnikov," píše sa v dokumente.
Ministerstvo sa bude usilovať aj o aktívnu európsku politiku. Plánuje sa sústrediť na prípravu predsedníctva SR v Rade EÚ v roku 2016. "Pokračovať bude príprava administratívnych štruktúr a personálneho zabezpečenia predsedníctva v jednotlivých rezortoch a vytvorenia Sekretariátu SK PRES na ministerstve," uviedlo ministerstvo v materiáli.
Rok 2013 bude podľa neho kľúčový z pohľadu prehlbovania integrácie EÚ v nadväznosti na fiškálnu a hospodársku konsolidáciu členských štátov únie. Ústredným motívom Slovenska bude aktívna účasť na diskusii o budúcnosti EÚ a ďalšom formovaní eurozóny, so zámerom naďalej zotrvať v najužšom jadre európskej integrácie.
Ministerstvo v dokumente píše, že v rámci prvého piliera tzv. bankovej únie bude v priebehu roka 2013 implementovaná legislatíva týkajúca sa zavedenia jednotného bankového dohľadu. "MZVaEZ bude presadzovať spravodlivý a inkluzívny prístup tak, aby finálna konštrukcia bola vyvážená a rešpektovala národné záujmy SR," uviedol rezort.
Vzhľadom na pretrvávajúce globálne a regionálne bezpečnostné problémy Slovensko sa bude v tomto roku naďalej zasadzovať za úzku spoluprácu s USA, a to v prioritných otázkach medzinárodných vzťahov, ako je vývoj situácie v Sýrii, jadrový program Iránu, vývoj v kontexte tzv. arabskej jari, ale aj blízkovýchodný mierový proces či proces transformácie ďalšej angažovanosti NATO v Afganistane.
"SR tiež plne podporuje zámer Európskej komisie zamerať sa v oblasti obchodných vzťahov s USA na ambicióznu a komplexnú dohodu o voľnom obchode, ktorá bude pokrývať všetky aspekty vzájomného obchodu a hospodárskych vzťahov s EÚ," dáva si ministerstvo za cieľ. Slovensko bude navyše podporovať primerané zachovanie vojenskej prítomnosti USA na európskom kontinente. Podľa plánov ministerstva SR plánuje prispievať k rozvoju strategického partnerstva medzi EÚ a Ruskou federáciou.