Štvrtok19. december 2024, meniny má Judita, zajtra Dagmara

Absurdný plán USA: Chcú vyraziť biliónovú mincu na záchranu pred krachom!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

WASHINGTON - V spore medzi demokratmi a republikánmi v USA týkajúcom sa znižovania zadlženia krajiny sa objavujú čoraz bizarnejšie návrhy. Spojené štáty má zachrániť biliónová minca, informoval portál nemeckého týždenníka Der Spiegel.

Tento návrh prichádza z Obamovho tábora. Vláda môže bez problémov zachrániť USA pred platobnou neschopnosťou, stačí dať vyraziť jednu mincu v hodnote 1 bilión dolárov (768,5 miliardy eur). Tento na prvý pohľad absurdný plán má aj prominentných prívržencov.

Platinová biliónová minca by mohla ukončiť spor týkajúci sa zvýšenia dlhového stropu medzi demokratmi a republikánmi, a síce v prospech demokratov. Táto myšlienka nie je nová, hovorilo sa o nej už vlani v lete. Avšak širšia verejnosť sa o nej z dôvodu dramatickej rozpočtovej situácie dozvedela až teraz.

USA sa na začiatku roka v poslednej minúte vyhli takzvanému fiškálnemu útesu. Teraz im však hrozí ďalšia katastrofa. Na konci februára dosiahnu zákonom stanovený dlhový strop 16,4 bilióna USD. Ak sa demokrati a republikáni nedohodnú na jeho zvýšení, vláda si viac nebude môcť požičiavať a dostane sa do platobnej neschopnosti.

Zabrániť tomu by mala minca v hodnote 1 bilión USD, ktorú by dalo vytlačiť americké ministerstvo financií, a potom by ju uložilo na konto vlády v americkej centrálnej banke (Fed). To by znamenalo, že USA si nemusia robiť nové dlhy a demokrati a prezident Barack Obama by nemuseli uzatvárať dohodu s republikánmi, aby získali ich podporu zvýšenia dlhového stropu.

Tento trik umožňuje diera v zákone. Americká vláda v skutočnosti nemôže emitovať nové peniaze tlačením bankoviek alebo razbou mincí, to je kompetencia Fedu. Existuje však jedna výnimka. Ministerstvo financií môže dať raziť platinové mince a určovať ich hodnotu. Pôvodne je táto výnimka myslená tak, že ministerstvo môže vydávať pamätné mince, teraz však môže demokratom pomôcť pri rokovaniach o zvýšení dlhového stropu.

Prominentným prívržencom tejto myšlienky je nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman. V stredu (2. 1.) podporil túto myšlienku na svojom blogu na portáli New York Times a vyvolal tým búrlivú diskusiu.

Protivníci vyčítajú prívržencom biliónovej mince, že by išlo o zneužitie zákona. Ďalším argumentom sú obavy z inflácie. Podľa Krugmana je však takýto strach neodôvodnený, keďže tieto peniaze sa vzhľadom na slabý rast nedostanú do ekonomiky. A keď sa časy zmenia, centrálna banka má dostatok nástrojov, aby udržala rast spotrebiteľských cien na uzde.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu