BRUSEL - Dnes popoludní sa začína mimoriadne zasadanie Európskej rady zamerané na tvorbu budúceho sedemročného rozpočtu EÚ. Rozpočtový summit môže vojsť do histórie ako jeden z najdlhšie trvajúcich. Slovensko by si v porovnaní so súčasným programovacím obdobím malo finančne polepšiť, uviedli zdroje z diplomatického prostredia.
V rozpočtovom období EÚ 2007-2013 boli príjmy Slovenska vo výške 11,7 miliardy eur. Podľa zdrojov, ktoré si neželali byť menované, by sa Slováci v budúcom sedemročnom období mohli tešiť z vyšších príjmov. Otázka, či to budú iba stovky miliónov eur alebo jedna či dve miliardy, by mohla byť zodpovedaná už počas summitu, ak lídri EÚ dospejú ku konečnému kompromisu.
Podľa potvrdenia diplomatov si väčšina premiérov a prezidentov predĺžila pobyt v Bruseli až do nedele, čo znamená, že sa očakáva tvrdý boj o európske peniaze. Lídri EÚ sa chcú vrátiť domov a povedať svojim voličom, že vybojovali pre ich krajinu tie najlepšie pozície. Čo nebude ľahké, lebo pod tlakom pretrvávajúcej ekonomickej krízy sa musia politici dohodnúť na dôrazných škrtoch.
Týždeň pred začatím summitu predseda Európskej rady Herman Van Rompuy rozposlal všetkým národným lídrom návrh na škrty vo výške 75 miliárd eur voči pôvodnému návrhu Európskej komisie (EK), ktorá na sedemročné financovanie politík EÚ vyčlenila 1,03 bilióna eur. Škrty sa najviac dotknú najväčších rozpočtových kapitol - kohézie a spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktoré spolu predstavujú 70 percent všetkých výdavkov.
Rozhorčené reakcie členských štátov nenechali na seba dlho čakať. Krajinám zo skupiny Priatelia kohézie sa nepáčia mínusové zásahy do kapitoly, ktorá zabezpečuje stieranie regionálnych rozvojov a podporuje poľnohospodárov a vidiek. Ale aj viaceré členské štáty z kategórie čistých prispievateľov hrozia, že z rôznych dôvodov, budú takto nastavený rozpočet vetovať. Najmä Spojené kráľovstvo, ale aj Francúzsko, Dánsko, Rakúsko, Švédsko či Taliansko.
Summit sa oficiálne začne okolo 20.00 h, ešte predtým však Van Rompuya čaká stretnutie tvárou v tvár so všetkými účastníkmi summitu. Naposledy sa prerokujú národné špecifiká a požiadavky členských štátov. Paralelne s tým budú prebiehať bilaterálne rokovania medzi premiérmi a prezidentmi, ktorí budú navzájom hľadať podporu pre svoje pozície pred nadchádzajúcimi rokovaniami o rozpočte.
Zaujímavosťou je, že spolu s Van Rompuyom sa poobedňajších stretnutí s národnými lídrami zúčastní aj predseda EK José Manuel Barroso. Znamená to, že stále pretrvávajú silné rozdiely medzi oboma inštitúciami ohľadom celkovej podoby sedemročného financovania.
Barroso sa v stredu ešte pokúsil o miernu nátlakovú politiku, keď upozornil, že škrtanie rozpočtu ohrozuje nástroje EÚ na ekonomické oživenie a dodal, že za predstavami komisie stojí aj Európsky parlament, ktorý v konečnom dôsledku bude podobu rozpočtu schvaľovať.
Podľa zdrojov z diplomatického prostredia EÚ optimizmus ohľadom dosiahnutia dohody o budúcom rozpočte ešte do konca tohto týždňa úzko hraničí s pesimizmom, že sa to nepodarí. To by znamenalo zorganizovanie ďalšieho mimoriadneho rozpočtového summitu niekedy začiatkom budúceho roka. A protirečilo by to doterajším vyhláseniam európskych politikov, že budúca finančná perspektíva musí byť schválená do konca decembra.