KEŽMAROK – Približne 250 ľudí by malo dostať prácu v novej fabrike, ktorú tu chce za vyše 550 miliónov korún postaviť ruská spoločnosť. V kežmarskom priemyselnom parku plánuje vyrábať z mliečia jesetera farmaceutické a kozmetické prípravky.
Investori si Kežmarok vybrali z niekoľkých slovenských lokalít. „Na Slovensku sme vyberali zo štyroch miest. V Kežmarku nám ponúkli najlepšie podmienky,“ uviedol Maroš Lukniš, konateľ spoločnosti Euroimuno Pharmacia, ktorá je dcérskou spoločnosťou ruského výrobcu .
Do konca budúceho roku chcú Moskovčania v Kežmarku preinvestovať viac ako 220 miliónov korún a zamestnať do 100 ľudí, väčšinou s vyšším vzdelaním. Bude sa tu pripravovať látka na výrobu liekov Derinat a Ferrovir. „Sú to prípravky na zvýšenie imunity organizmu. Vyrábajú sa vo forme injekcií a kvapiek. Používajú sa pri rôznych chorobách, od chrípky až po rôzne onkologické ochorenia,“ vysvetlil konateľ.
Spoločnosť môže prípravky predávať zatiaľ iba na ruskom trhu, na ktorom pôsobí už 30 rokov. S výrobkami chce však preraziť aj v Európskej únii. „Do roku 2012 plánujeme preinvestovať ďalších 330 miliónov korún a zamestnať okolo 250 ľudí. Výrobu chceme rozšíriť o kozmetické prípravky,“ uzavrel M. Lukniš. V Kežmarku je momentálne bez práce vyše 7 percent ľudí.
JESETER
Patrí k hojnej skupine rýb. Poznáme asi 24 druhov. Žijú v moriach a riekach severnej pologule. Ľudia ich lovia kvôli ikrám, ktoré sa upravené jedia ako kaviár. Najväčšou jeseterovitou rybou je vyza veľká. Dorastá do dĺžky 9 metrov. Samica nakladie až 5 miliónov ikier. Medzi menšie druhy patrí jeseter malý s dĺžkou okolo jedného metra.