BRATISLAVA - Platby podnikateľov a firiem prevyšujúce päťtisíc eur by sa už od budúceho roka mali vykonávať len bezhotovostne. Vyplýva to z návrhu zákona o obmedzení platieb v hotovosti, ktorý dnes schválila vláda. Na základe tohto zákona by mali mať právnické osoby a podnikatelia zakázané s účinnosťou od 1. januára 2013 prijať alebo odovzdať platbu v hotovostí, ktorej hodnota prevyšuje spomínaných päťtisíc eur.
V prípade fyzických osôb, ktoré nie sú podnikateľmi, vláda stanovila toto obmedzenie na 15-tis. eur. "Opatrením obmedzenia platieb v hotovosti by sa zabránilo fiktívnemu vystavovaniu príjmových a výdavkových dokladov bez reálneho toku finančných prostriedkov, "kreatívnemu účtovníctvu“ na konci účtovného/zdaňovacieho obdobia podľa toho, aký základ dane daňový subjekt vykazuje," očakáva rezort financií.
Ustanovenia nového zákona by sa mali uplatňovať aj mimo územia Slovenska na platby v hotovosti, ktoré súvisia s plnením uskutočneným na území SR, pričom odovzdávajúci alebo príjemca majú na Slovensku trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzku alebo miesto podnikania.
Ministerstvo však ustanovilo aj výnimky zo zákona pre vymedzené platby. Tie by sa mali týkať prípadov, kde je jedným z účastníkov štát alebo iný verejný orgán. Malo by ísť napríklad o dane, clá a iné platby podľa daňového poriadku a colného zákona. Rovnako by sa výnimka mala vzťahovať aj na prípady, kedy je pre výnimku závažný dôvod, ako napríklad hotovostné platby v čase vojny, krízového stavu alebo núdzového stavu. Výnimka by mala platiť aj pre platobné služby, poštový platobný styk či pre spracovanie alebo prepravu hotovosti a zmenárenskú činnosť.
V zákone sú stanovené aj sankcie za porušenie zákazu odovzdať platbu v hotovosti prevyšujúcu limit na strane platcu i porušenie zákazu prijať platbu v hotovosti na strane príjemcu. Výšky sankcií sa navrhujú pri fyzických osobách v sume do 10 000 eur a pri fyzických osobách podnikateľoch a pri právnických osobách v sume do 150 000 eur.
Návrh zákona o obmedzení platieb v hotovosti predstavuje jedno z opatrení v rámci druhej etapy boja proti daňovým podvodom. Akčný plán boja proti daňovým podvodom na roky 2012 až 2016 schválil kabinet Roberta Fica koncom mája tohto roku.