BRATISLAVA - Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) sa v pondelok obrátila na predsedu NR SR Pavla Pašku, aby ho požiadala o spoluprácu a koordináciu všetkých aktivít, ktoré sú spojené s konaním pred Ústavným súdom SR.
Keďže SKSaPA nie je účastníkom konania, ponúkla predsedovi parlamentu právnu aj odbornú súčinnosť. Informovala o tom prezidentka SKSaPA Mária Lévyová. Ako uviedla v liste adresovanom Paškovi, je v záujme komory, aby bol zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier posudzovaný v čo najkratšom čase a uznaný ako platný a v súlade s ústavou. Komora preto už dlhší čas pracuje na príprave právneho stanoviska k argumentácií Slovenskej lekárskej komory, na podnet ktorej ústavný súd koná o platoch sestier.
"SKSaPA verí, že obhajoba zákona o minimálnych mzdových nárokoch a jeho uvedenie do praxe tak, aby sa nestupňovalo sociálne napätie a nedošlo k ohrozeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti, je aj záujmom a vôľou predsedu parlamentu," skonštatovala Lévyová. Generálnu prokuratúru a ústavný súd, ktorý vyhovel Slovenskej lekárskej komore (SLK) označila za posluhovačov stavovského egoizmu. Zároveň upozornila na to, že komora denne pomáha svojim členkám v boji s ich zamestnávateľmi, ktorí sa chcú vyhnúť plneniu svojich povinností.
"So škandalóznymi praktikami, ako je najmä preraďovanie sestier na pozíciu administratívnych pracovníčok, bojujeme osamotene a bez podpory inštitúcií, ktorých úlohou je vykonávanie dohľadu nad zákonnosťou v štáte. Aj riešenie tejto situácie sme prijali ako súčasť našich úloh a s odhodlaním sme sa pustili aj do tejto výzvy," uvádza Lévyová.
Paškovi v liste zdôraznila aj to, že neriešené problémy majú za následok nedostatok nových sestier a pôrodných asistentiek, čo po odchode starších sestier do dôchodku môže znamenať vážne problémy so zabezpečením kvality zdravotnej starostlivosti.
Generálna prokuratúra podala návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek 25. júna tohto roka na podnet Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. Ako uviedla hovorkyňa GP Vladimíra Gedrová, podanie návrhu na Ústavný súd SR ovplyvnili viaceré dôvody, predovšetkým zásada primeranosti, rovnakých podmienok a predchádzajúca rozhodovacia činnosť Ústavného súdu SR. Generálna prokuratúra zároveň navrhla ústavnému súdu pozastaviť účinnosť tohto zákona. Súd jej vyhovel a pozastavil účinnosť zákona, kým nerozhodne o obsahu podania.
Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek našiel v parlamente podporu u 141 poslancov. Mnohé sestry sa však od nadobudnutia účinnosti zákona, teda od 1. apríla toho roka, zvýšenia platov nedočkali. Komora sa tak postupne so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie obrátila na ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo práce, vyššie územné celky, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, verejnú ochrankyňu práv, premiéra i medzinárodné organizácie.