PEKING - Globálna ekonomika už vďaka signálom stabilizácie nevisí priamo nad priepasťou, ale rozvinuté krajiny stále čelia riziku kvôli dlhom a rastúcim cenám ropy, tvrdí šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová.
"Celosvetová ekonomika môže byť na ceste k zotaveniu, ale neexistuje veľa priestoru pre manévrovanie a chybné rozhodnutia," povedala Lagardeová počas svojho dnešného prejavu v Pekingu.
Podľa nej sa už vynárajú signály, že sa situácia upokojuje a že opatrenia, ktoré boli prijaté v dôsledku globálnej finančnej krízy, sa vyplácajú. Pripomenula, že ekonomické indikátory v USA vyzerajú optimistickejšie a aj Európa uskutočnila dôležitý krok vpred k riešeniu svojej krízy.
Vďaka týmto skutočnostiam má dnes globálna ekonomika optimistickejšie vyhliadky. "Optimizmus nás však nesmie uspať k falošnému pocitu bezpečia," zdôraznila s tým, že stále existuje mnoho citlivých bodov v oblasti ekonomiky a financií, ktorým sa treba venovať.
Ako prvú z troch hrozieb pomenovala Lagardeová zraniteľnosť finančného systému, ktorý je zaťažený verejným a súkromným dlhom. "Po druhé, rastúca cena ropy sa stáva hrozbou pre globálny rozvoj. A po tretie, stúpa riziko, že aktivita v rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomikách sa v strednodobom období spomalí," vymenovala.