Štvrtok26. december 2024, meniny má Štefan, zajtra Filoména

Janiš: Štát by mal začať ľudí pripravovať na rast cien energií

Stanislav Janiš
Stanislav Janiš

BRATISLAVA – Štát by mal podľa šéfa parlamentného výboru pre hospodárstvo Stanislava Janiša začať ľudí pripravovať na obdobie, kedy ceny energií na globálnych trhoch opäť porastú.

„Je smutné, ak politici riešia svoje volebné obdobie. Energetika sa vyvíja a ľudia na Slovensku sú stále niekde politikmi kolísaní a upokojovaní, že sa postarajú,“ povedal Janiš dnes pre agentúru SITA. Napríklad práve teraz v čase krízy sa malo podľa neho podariť naštartovať programy na znižovanie výdavkov energií koncovými odberateľmi.

„Napríklad u domácností zatepľovaním, ktoré navyše štartuje aj zamestnanosť v stavebnom sektore a najmä u menších firiem, ktoré sa týmto projektom venujú. Táto investícia sa ľuďom vracia, s rastúcimi cenami energií sa návratnosť skracuje, no najmä v súčasnosti by profitovali z nízkych cien stavebných materiálov a prác. Čiže tá investícia by bola nižšia ako v čase, keď bude stavebný sektor v ekonomickom raste okrem veľkých infraštruktúrnych projektov stavať aj bytovky, priemyselné parky, či iné projekty,“ upozornil Janiš.

Janiš priznáva, že v kríze by ľudia asi nevedeli zaplatiť túto investíciu. Bolo by to možno podľa neho aj nezodpovedné, investovať všetky úspory, keď nikto nevie, kedy presne skončí kríza. „Ale sú aj rôzne opatrenia, ktoré by si nevyžadovali ani investície. Vynucovanie energetických certifikátov budov, sprísnenie podmienok dosiahnutých úspor pri projektoch financovaných cez Štátny fond rozvoja bývania. Ale sú tu aj nástroje, ktoré sa skúšali v západnej Európe, nestáli koncového spotrebiteľa ani cent, a uvažuje o nich teraz aj Európska komisia,“ uviedol Janiš.

Podľa šéfa parlamentného výboru ide napríklad o systémy podobné bielym certifikátom. „Zjednodušene povedané, opatrenia energetickej efektívnosti zaplatia dodávatelia energií,“ povedal Janiš. Podľa neho by mali túto povinnosť, o čom sa v súčasnosti hovorí aj na úrovni Európskej komisie. Na druhej strane aj samotné firmy sa pod vplyvom krízy musia meniť. „Firmy budú musieť klientom ponúkať v budúcnosti viac ako iba dodávku elektriny, v opačnom prípade zaniknú, pretože ich vytlačia iné odvetvia. Čo bude brániť dodávať energie napríklad telekomunikačným operátorom? Využijú databázy klientov a pôjdu, nakúpia tím obchodníkov, ktorí budú nakupovať a predávať elektrinu. Je to síce zjednodušené, a možno pritiahnuté za vlasy, ale nevieme čo bude o 10 rokov,“ dodal.

Podľa Janiša dodávateľ energie samozrejme bude chcieť investíciu napríklad do zateplenia naspäť. „To znamená, že domácnosť sa mu zaviaže napríklad na obdobie piatich rokov k odberom energií. Počas týchto piatich rokov sa mu cez presne stanovené mechanizmy, cez úspory energií vráti časť investície do zateplenia,“ uviedol.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu