Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

Záchranky zvažujú pre zníženie platieb žaloby

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Niektorí členovia Asociácie záchrannej zdravotnej služby zvažujú pre zmeny vo financovaní záchraniek, ktoré pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR, žaloby. Na tlačovej besede o tom informoval prezident asociácie Ivo Krpelan.

Vylúčená údajne nie je ani arbitráž, keďže vlastníkom jedného z poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby je zahraničná spoločnosť, či to, že sa záchranky obrátia na Ústavný súd SR.

Asociácia tvrdí, že pripravované zníženie platieb bude mať dopad na dojazdové časy, ako aj na kvalitu poskytnutej zdravotnej starostlivosti. "Kvalita záchrannej zdravotnej služby na Slovensku pôjde dole," skonštatoval Krpelan. Návrhy rezortu zdravotníctva vníma ako "ranu pod pás“ a ministra žiada, aby zmeny zrušil, alebo odsunul. Chcú mu predniesť vlastné návrhy, ako v záchrankách nájsť zdroje. Jedným z nich je podľa prezidenta asociácie napríklad zníženie počtu sanitiek s lekárom. O pomoc plánujú požiadať premiérku i prezidenta.

Záchranky tvrdia, že zmeny v platbách prišli nečakane a bez predchádzajúcej diskusie. Krpelan upozornil, že v segmente záchrannej zdravotnej služby neprišlo už niekoľko rokov k zvyšovaniu cien a že práve záchranky štátu pomohli pri nedávnej kríze v zdravotníctve, keď bola zdravotná starostlivosť ohrozená podávaním hromadných výpovedí lekárov. "Odmenou za to je návrh na zníženie príjmov o 12 %," vyhlásil. Podľa neho pritom takýto pokles môže byť pre niektorých poskytovateľov likvidačný.

Podľa asociácie tvoria asi tri štvrtiny nákladov záchraniek mzdy. Prípadné zníženie platieb sa teda podľa všetkého premietne práve do finančného ohodnotenia lekárov a záchranárov. Aktuálne sa základný plat lekára v záchranke pohybuje priemerne od 1 000 do 1 300 eur a záchranára od 500 do 800 eur. Vylúčený nie je podľa Krpelana ani odchod kvalitných zdravotníkov do zahraničia. Zároveň však naznačil aj ďalšie možné kroky, ako napríklad obmedzenie vzdelávania, či skresanie investícií do novej techniky.

Samotný rezort zdravotníctva v reakcii na vyhlásenie záchraniek uviedol, že vlastní záchrannú službu a vie, koľko peňazí je potrebných na zabezpečenie rýchlej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Preto sa ministerstvo podľa svojej hovorkyne Kataríny Zollerovej rozhodlo predložiť návrh cenového opatrenia, ktorý mení paušálne úhrady pre vozidlá rýchlej zdravotnej pomoci, nie pre vozidlá rýchlej lekárskej pomoci a ceny za kilometer pre oba typy vozidiel.

Navrhované zníženie paušálnych platieb nebude mať podľa rezortu vplyv na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. "Podľa kalkulácií ministerstva presahuje ziskovosť prevádzkovateľov záchraniek, teda vozidiel rýchlej zdravotnej pomoci (sanitka bez lekára) 20 %, a na tento zisk sa skladajú občania so zdravotného poistenia. Rezort tu preto vidí priestor na zníženie úhrad a ušetrené peniaze chce využiť v zdravotníctve tam, kde je ich nedostatok," povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Vozidlá rýchlej lekárskej pomoci, teda sanitky s lekárom, ktoré chodia k ťažším prípadom, na základe vyhodnotenia operačného strediska budú dostávať rovnaký paušál ako doteraz. Ak pritom podľa ministerstva prevádzkovatelia záchrannej služby tvrdia, že budú musieť znížiť kvalitu či dokonca mzdy záchranárom, tak to hovoria iba preto, že nie sú ochotní sa vzdať ani malej časti ich zisku. Minister chce s dotknutými subjektmi o návrhu rokovať po skončení pripomienkového konania.

Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo návrh nového cenového opatrenie do pripomienkového konania koncom minulého roka. Od februára tohto roku chce upraviť cenu starostlivosti, ktorú poskytujú ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci, ale aj cenu za kilometer jazdy záchrankami. Rezort chce i týmto spôsobom nájsť zdroje potrebné na rast platov lekárov.

"Vzhľadom na potrebu vykrytia zvýšených nákladov poskytovateľov je snahou ministerstva hľadať zdroje, a to externé a aj priamo v systéme. Jedným z možných vnútorných zdrojov je aj presun prostriedkov zo záchrannej zdravotnej služby do iných segmentov zdravotnej starostlivosti,“ konštatuje ministerstvo.

Zmeny by podľa odhadov rezortu zdravotníctva mali priniesť v nasledujúcich rokoch pre zdravotné poisťovne úsporu asi 4,7 mil. eur ročne. Príjmy záchraniek by klesli o približne 12 %. Rezort navrhuje úpravu pevnej ceny zdravotnej starostlivosti poskytovanej ambulanciou rýchlej zdravotnej pomoci z mesačnej platby 16 928,90 eura na 15 236,01 eura. Aktuálne je na Slovensku 154 takýchto záchraniek. V prípade schválenia zmeny by sa tak výdavky poisťovní v roku 2012 znížili o 3,128 mil. eur. Cena za kilometer jazdy záchrankami by mala klesnúť z 0,70 eura na 0,60 eura. V tom prípade by výdavky poisťovní išli v budúcom roku dole o 1,573 mil. eur.

Asociácia záchrannej zdravotnej služby má 11 členov a zastreľuje 90 % všetkých poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby na Slovensku.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu