BRATISLAVA - Slovenskú ekonomiku čaká v roku 2012 výrazné spomalenie. Najväčší pesimisti z radov bankových analytikov dokonca hovoria o recesii, teda medziročnom poklese hrubého domáceho produktu.
V takej situácii sa pritom Slovensko ocitlo len nedávno, keď sa v krízovom roku 2009 hospodárstvo medziročne prepadlo o bezmála 5 %. Oficiálne prognózy rezortu financií, centrálnej banky, ale aj Európskej komisie, sú však zatiaľ naladené na rast. Kým Národná banka Slovenska ho prognózuje na úrovni 2,3 %, ministerstvo financií na 1,7 % a komisia na 1,1 %.
V decembri bankoví analytici v priemere predpovedali slovenskému hospodárstvu pre tento rok rast na úrovni 0,8 %. Niektorí z nich však už počítajú aj s polpercentným medziročným poklesom. Za vlaňajšok sa pritom očakáva rast na úrovni 3 %.
"Dnes už asi nikto nepochybuje o tom, že slovenská ekonomika v roku 2012 spomalí. Dôvodom spomalenia je a aj bude neistá situácia vo svete, spomalenie globálnej ekonomiky či ekonomík našich najdôležitejších obchodných partnerov,“ uviedla analytička Poštovej banky Eva Sadovská.
Vzhľadom na doterajší trend je podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Sone Muzikářovej nepravdepodobné, že by výpadky očakávané v zahraničnom dopyte vedel vykompenzovať domáci dopyt. Ten totiž už dva roky stagnuje a domácnosti spolu s verejnou správou míňajú z roka na rok menej.
"Otázniky okolo riešenia európskej dlhovej krízy predstavujú najvážnejšie riziko pre slovenský rast na rok 2012. Spomedzi pozitívnych aspektov, Slovensko by malo ťažiť z presunu kapacít zo západnej Európy. Toto platí najmä pre automobilový priemysel, keďže automobilky rozširujú výrobu alebo tak plánujú urobiť v tomto roku. Avšak proces re-alokácie je pomalý a postupný,“ hodnotí šance Slovenska Muzikářová.
Potenciálne negatívne vplyvy by však podľa Sadovskej nemali byť také silné, ako v roku 2009. Vtedy sa vplyvom finančnej krízy a oslabenia globálneho dopytu slovenská ekonomika medziročne prepadla o takmer 5 %. Avšak aj spomalenie hospodárstva očakávané v tomto roku sa zrejme negatívne podpíše na zamestnanosti. Miera nezamestnanosti by sa tak mohla dostať cez hranicu 14 % z minuloročných očakávaných 13,3 %.