BRATISLAVA - Podľa štatistických údajov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR pracovalo v októbri 2011 na Slovensku takmer 22 tisíc cudzincov. Z toho 17 407 mužov a 4 495 žien.
Ako ďalej ministerstvo informovalo, najviac bola zastúpená komunita Rumunov, Čechov, Maďarov a Poliakov. Žijú a pracujú u nás však aj cudzinci z exotických krajín, ako napríklad Pobrežie Slonoviny, Kapverdy, Nepál, či Madagaskar.
Minister práce Jozef Mihál na koncoročnom stretnutí s komunitami cudzincov žijúcich na Slovensku diskutoval aj o potrebe zmien v legislatíve. Otázku zrušenia povolenia na zamestnanie, ktorá trápi viacerých cudzincov, nie je podľa neho možné v súčasnosti vyriešiť vzhľadom na to, že by si to vyžadovalo zmenu zákona o službách zamestnanosti. Na novele zákona sa však v súčasnosti podľa vyjadrení ministerstva pracuje, pričom bude možné do nej zapracovať len také zmeny, ktoré sú odôvodniteľné pre skrátené legislatívne konanie.
V rámci pripravovanej novely zákona o službách zamestnanosti, ktorej ďalší legislatívny proces sa pozastavil, sa navrhovalo do skupiny štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí nepotrebujú povolenie na zamestnanie, zaradiť aj tri skupiny. Ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorému sa doplnková ochrana, ďalej ktorému sa predĺžil tolerovaný pobyt, pretože je obeťou trestného činu súvisiaceho s obchodovaním s ľuďmi a nakoniec, ktorému sa udelilo povolenie na tolerovaný pobyt pre rešpektovanie jeho súkromného a rodinného života. Zrušenie povinnosti mať povolenie na zamestnanie by týmto skupinám podľa rezortu nielen zjednodušilo vstup na slovenský trh práce, ale aj prispelo k posilneniu ich ekonomickej nezávislosti a začlenenia do slovenskej spoločnosti.