BRATISLAVA - Ak parlament na decembrovej schôdzi schváli zmeny pri poskytovaní rodičovských dávok, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa v sume 678,5 eura a polovicu zo 194,7-eurového rodičovského príspevku môže od júla budúceho roka stratiť časť už v súčasnosti tehotných žien.
Nárok na rodičovský príspevok v plnej výške totiž majú mať iba tí rodičia, ktorí počas štyroch rokov pred vznikom nároku odpracovali spolu minimálne 270 dní. Za rovnakú aktivitu ako je práca, sa má považovať aj štúdium na vysokej škole, absolvovanie vysokej školy v 1. alebo 2. stupni alebo strednej školy. V opačnom prípade sa rodičovský príspevok zníži na polovicu.
"Júl by mohol zostať, keďže návrh zákona je dostatočne dlho v parlamente a dostatočne dlho sa o ňom hovorí," uviedol na tlačovej besede k účinnosti zmien poslanec Štefan Kužma (SDKÚ-DS), jeden z predkladateľov návrhov noviel zákonov o rodičovskom príspevku a príspevku pri narodení dieťaťa. Legislatívne návrhy totiž poslanci prerokovali v prvom čítaní ešte na májovej schôdzi parlamentu, avšak parlament poslanecké návrhy zákonov dvakrát posunul na ďalšiu schôdzu.
Poslanec Kužma pritom v polovici júna tohto roka predložil na rokovanie parlamentného výboru pre sociálne veci návrh, aby boli rodičovské príspevky a príspevky pri narodení dieťaťa pre dlhodobo nepracujúcich nižšie až od 1. júla budúceho roka. Pôvodne sa pritom mali tieto zmeny uplatňovať už od 1. septembra tohto roka. "Je to preto, aby sa niekomu nestalo, že už čaká dieťa a počítal s inými podmienkami," povedal poslanec v polovici júna. Zmeny v poskytovaní rodinných príspevkov by sa tak podľa neho mali vzťahovať na deti, ktoré sa narodia po 1. júli budúceho roka.
Rovnaké podmienky sa majú zaviesť aj pre vznik nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa. Ak ani jeden z rodičov nesplní podmienku o práci, resp. štúdiu, rodičia stratia nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa. Cieľom je zvýšiť motiváciu nájsť a udržať si zamestnanie a zároveň odstránenie negatívnej motivácie zabezpečovať si príjem cez sociálne dávky.
"Rád by som videl jeden konkrétny prípad, kde ani jeden z rodičov, ktorý sa skutočne usiloval získať prácu, štyri roky prácu nezískal," povedal ďalší z predkladateľov navrhovaných zmien, poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). Ako dodal, za veľa mesiacov diskusií o navrhovaných zmenách v poskytovaní rodinných dávok "sa ku mne ani jeden takýto konkrétny prípad nedostal".
V prípade rodičovského príspevku pritom predpokladajú poslanci úsporu verejných financií vo výške 44 miliónov eur ročne a v prípade príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa sa predpokladá úsporu až vo výške 5,92 milióna eur ročne. "Spravili sme isté odhady, ako by to asi mohlo vyzerať, tie čísla však treba brať veľmi orientačne," povedal Kaník. Cieľom navrhovaných zmien je podľa neho zmeniť správanie ľudí, nie dosiahnuť úspory. Ako zdôraznil, bude najradšej, keď sa po zavedení nových pravidiel "neusporí nič".