ATÉNY/HAMBURG - Európska únia (EÚ) chce za každú cenu zabrániť krachu Grécka. Nový záchranný program však bude zrejme podstatne drahší, než sa očakávalo.
Experti nemeckého ministerstva financií rovnako ako Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF) počítajú s tým, že hodnota nového programu pre Grécko môže prekročiť 100 miliárd eur, ak krajina bude ešte v rokoch 2013 a 2014 odkázaná na cudziu pomoc, tvrdí nemecký týždenník Der Spiegel.
Na stredajšom (1. 6.) stretnutí vysokých predstaviteľov eurozóny tajomník spolkového ministerstva financií Jörg Asmussen podľa zdrojov zúčastnených na rokovaniach odmietol nový záchranný program, ak sa súkromní investori nevzdajú časti svojich pohľadávok voči Grécku. Tu už nejde len o dobrovoľné predĺženie splatnosti dlhopisov, ako to požaduje napríklad ECB.
Nemecko sa tak podľa Spiegelu postavilo proti zvyšku eurozóny. Asmussen na stretnutí vraj nepriamo pohrozil aj krachom Grécka. Vysvetlil, že bez participácie súkromného sektora spolková vláda nebude súhlasiť s novým programom. A bez ďalšej pomoci sa Grécko dostane do platobnej neschopnosti.
Asmussen mal striktné pokyny od ministra financií Wolfganga Schäubleho, aby nesúhlasil so žiadnym riešením, do ktorého nebudú zapojení aj súkromní investori. Peniaze na nový program nemôžu podľa neho opäť pochádzať len zo štátnych pokladníc. Tajomníci ministerstiev financií sa vo štvrtok okolo tretej hodiny ráno rozišli bez konkrétneho výsledku. K dohode budú musieť dospieť ministri financií, ktorí sa stretnú 20. júna.
V sobotu (4. 6.) dal Schäuble najavo, že Nemecko bude požadovať od Atén razantnejšie reformy a od súkromných investorov, aby sa vzdali časti pohľadávok. "Je jasné, že grécka vláda musí prijať ďalšie opatrenia vo fiškálnej oblasti a pri privatizácii. Aj súkromní investori k tomu budú musieť dobrovoľne prispieť."
Takýto krok je však veľmi háklivý, keďže môže vyvolať fatálnu reťazovú reakciu v bilanciách veriteľov. Ratingová agentúra Standard & Poor's varovala, že ak budú veritelia v podstate dotlačení k tomu, aby sa dobrovoľne vzdali časti pohľadávok, lebo inak by im hrozili ešte vyššie straty, rating gréckych dlhopisov klesne na úroveň zodpovedajúcu platobnej neschopnosti. V takom prípade budú napríklad splatné swapy úverového zlyhania (CDS) na grécky dlh, ktoré sú poistením proti platobnej neschopnosti gréckej vlády. Informoval o tom Der Spiegel.