Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

Ste po materskej a chcete sa zamestnať?

Seriózny zamestnávateľ vie, že aj napriek tomu, že ste matkou, ste schopná podať 100 % pracovný výkon.
Seriózny zamestnávateľ vie, že aj napriek tomu, že ste matkou, ste schopná podať 100 % pracovný výkon.

Mamičky, chystáte sa na pracovný pohovor a neviete, ako čo najlepšie zapôsobiť na budúceho šéfa? Máme pre vás zopár tipov, ako byť úspešné a na čo by ste si mali dať pri výbere nového zamestnania pozor. Nový Čas vám poradí ako na to.

Ak vám práve končí materská dovolenka a chcete sa zamestnať, mali by ste vedieť, že zamestnávateľ sa vás pri pohovore nesmie pýtať na vaše súkromie.

Kde sa o prácu uchádzať?
Keďže ste matkou, dá sa podľa personálnych prieskumov predpokladať, že budete nútená pre dieťa vynechávať niekedy až 20 % pracovného času. Preto by bolo najvhodnejšie zamestnať sa vo veľkej firme, kde budete aj počas neprítomnosti zastupiteľné. Podľa slov Milana Lajčiaka, riaditeľa personálnej agentúry Premisa v Bratislave, je štátna sféra najvhodnejšia, pretože tam existujú sociálne istoty a programy. „Dokonca v niektorých štátnych inštitúciách nájdete aj materskú školu,“ konštatuje Lajčiak. V menších firmách by ste mohli mať problém. Ak vás aj zamestnávateľ menšej organizácie prijme, ostáva riziko, že sa bude neustále obávať vašej častej absencie alebo nedochvíľnosti a sťaží vám tým váš pracovný výkon.

Ako zapôsobiť na budúceho šéfa
Prvým krokom je dobrý štruktúrovaný životopis a motivačný list. Ak vás zavolajú na pohovor, prezrite si ich internetovú stránku, aby ste mali prehľad, čím sa zaoberajú. „Najdôležitejší je však prvý dojem. Na otázky by ste mali odpovedať pokojne a s úsmevom. Dôležité je aj rozprávať krátko a k veci,“ radí Lajčiak. Budúci šéf musí mať pocit, že máte o prácu stopercentný záujem. Pri rozhovore ho musíte presvedčiť o vašich odborných kvalitách, ako aj o tom, čo by ste na vašej pozícii prakticky uplatnili a čím by ste boli preňho prínosom. Určite sa vyhnite vetám o starostiach s deťmi, koľko času im venujete. Zamerajte sa skôr na prezentáciu odbornej kvalifikácie.


ČO SA VÁS NESMÚ PÝTAŤ?
1. Zamestnávateľ nesmie pred nástupom zamestnanca do práce vyžadovať informácie o tehotenstve (pokiaľ nejde o rizikové pracovisko - napríklad nočná práca) a rodinných pomeroch - informácie týkajúce sa rodinného stavu, napríklad: rozvedená, slobodná, vdova, ale aj počet vašich detí.

2. V pracovnom kontakte by sa vás nikto nemal pýtať tiež na politickú, náboženskú orientáciu či odborovú príslušnosť.


MÔŽETE SA VRÁTIŤ DO PREDOŠLEJ PRÁCE?
- Ak nastúpite do práce po polročnej materskej dovolenke, zamestnávateľ vás musí zobrať späť na to isté miesto a pracovisko. Táto povinnosť mu totiž vyplýva zo Zákonníka práce.

- Keď však nastupujete až po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ vás už nie je povinný zaradiť na to isté pracovné miesto. Stačí, aby vás prijal na miesto rovnakého pracovného zaradenia, ako ste mali predtým. Seriózny zamestnávateľ vie, že aj napriek tomu, že ste matkou, ste schopná podať 100 % pracovný výkon.


ZVLÁDNITE PRÁCU NA JEDNOTKU!
Psychologička Zuzana Vojtová radí, aby ste sa prvé týždne adaptovali na novú situáciu a nepodliehali panike. „Obmedzte ostatné povinnosti v domácnosti, viacej oddychujte a poprípade zapojte aj otca do zvládania tohto náročného kolobehu,“ dodáva Vojtová.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu