„Som veľkým fanúšikom Davida Ayera, najmä filmu Patrola,“ hovorí BradPitt, hlavný predstaviteľ najnovšej Ayerovej snímky, Železné srdce. „Vo svojich filmoch ide do hĺbky, využíva atypické postupy, aby dosiahol čo najväčšiu mieru realizmu a autentickosti. A to z neho robí jedného z top režisérov súčasnosti.“ Uvedie distribučná spoločnosť Itafilm. V kinách od 13. novembra.
Dej filmu Železné srdce sa odohráva na konci druhej svetovej vojny v Nemecku. „Vojna už takmer skončila a umierajúce zviera –nacistická ríša– je na konci svojich síl,“ vysvetľuje Ayer. „Je to iný svet, než ten, čo bežne vykresľujú vojnové filmy, kde slávime víťazné ťaženia spojeneckých vojsk -inváziu na európsky kontinent, vylodenie v Normandii, či bitku o Ardeny- ktorých sa americkí vojaci zúčastnili. Niekedy sa zabúda na posledné momenty existencie nacistickej ríše, kedy americká armáda, po rokoch strávených na fronte bojuje už s poslednými zásobami zbraní a munície. Zostala len hŕstka mužov, ktorí sú vyčerpaní po rokoch strávených na fronte. V druhej svetovej vojne ste buď zvíťazili alebo padli. Alebo ste utrpeli ťažké zranenia a poslali vás domov. Fanatický režim sa rúca, všade vládne chaos a odrazu každý môže byť nepriateľom. Je to nesmierna záťaž na dušu človeka.“
Vo filme čelí pätica vojakov tej najničivejšej hrozbe: nemeckému tanku Tiger. Z konca vojny existuje už len šesť zachovalých Tigrov a tankové múzeum v britskom Bovingtone má k dispozícii len jediný, ktorý ešte bolo možné spojazdniť. „Tiger 131 je nesmierne dôležitý tank,“ vysvetľujeDavidWilley, kurátor múzea. „Ten, ktorý uvidíte vo filme bol odstavený na kopci v Tunisku a útočili naňho britské tanky 48. kráľovského regimentu. Zničil prinajmenšom dva tanky Churchill, no ďalšie ho zasiahli a je na ňom badateľné poškodenie. Nemecká posádka Tiger opustila a po vojne ho získalo naše múzeum.“
Tvorcovia samozrejme nechceli riskovať, že by sa skutočný Tiger čo i len v najmenšom poškodil, preto pre zábery, kde naňho útočí nepriateľ, vytvorili duplikát. Pôvodný tank si dôkladne premerali a múzeum im navyše dalo k dispozícii všetky pôvodné nákresy. „Bolo pre nás skutočne dôležité, aby bol dokonalou kópiou originálu, do poslednej skrutky a skoby, ktoré držali tank pohromade,“ uzatvára režisér DavidAyer.
- reklamná správa -