Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Tibetskí mnísi v Bratislave

BRATISLAVA – Slovenské národné múzeum na Vajanského nábr. v Bratislave hostí od 16. apríla do 23. apríla 2009 osem tibetských buddhistických mníchov. Ich návšteva je prvým, zo sprievodných podujatí úspešného výstavného projektu Šangri-la. India – Nepál – Tibet – Bhután.

Mnísi z malého kláštora Lhodak Gaden Dhonnyiling zavítajú na osem dní do Bratislavy v rámci svojej púte za podporou obnovy buddhistického kláštora v Indii. Ich pôvodný kláštor bol založený v 17. storočí v Tibete. Po jeho zničení v 50. rokoch 20. storočia prešlo 40 rokov, než sa mníchom podarilo vybudovať nový domov na severe Indie. Prostriedky na prevádzku kláštora získavajú aj na svojich cestách. V Bratislave sa pokúsia získať si priazeň a podporu bohatým programom rituálnych tancov s maskami, sypaním obradnej mandaly z piesku, tvorbou sôch z masla a diskusiami s verejnosťou.

Oficiálny niekoľkodenný program mníchov sa začne v Slovenskom národnom múzeu v priestoroch výstavy Šangri-la vo štvrtok 16. apríla o 17.00 h sypaním mandaly bódhisattvu Avalókitéšvaru. Každý štvrtok je výstava otvorená až do 20.00 h, preto budú mať návštevníci možnosť obdivovať ich postupy až do 19.30 h. V piatok 17. apríla si budú môcť návštevníci pozrieť okrem mandaly (od 10.00 do 17.00 hod, s prestávkou na obed) aj špeciálny program rituálnych tancov a spevov, ktorý sa začne o 19.00 h.

Vstup na toto podujatie so začiatkom po otváracích hodinách výstavy je dobrovoľné a celý výťažok zo vstupného je určený pre mníchov (vstup na toto podujatie je z Múzejnej ulice). Tvorbu mandaly budú môcť návštevníci výstavy Šangri-la pozorovať aj v dňoch 18. apríla a 19. apríla od od 10.00 do 17.00 hod, s prestávkou na obed. V sobotu 18. apríla o 19.00 h sa mnísi presunú do Kostola Klarisky, ktorý rozozvučia svojimi spevmi, hudbou a náboženskými tancami čham. V Horárni v bratislavskom Horskom parku budú v nedeľu 19. apríla o 14. 00 h prebiehať diskusie, tance a diskusie s verejnosťou.

Zaujímavý bude program v utorok 21. apríla, kedy budú v priestoroch múzea mnísi diskutovať a tvoriť sochy z masla. Návšteva vyvrcholí 23. apríla o 17.00 hod, kedy bude mandala obradne zničená a vysypaná do Dunaja. Návštevníci výstavy Šangri-la budú môcť obdivovať aktivity mníchov v rámci vstupného na výstavu, pričom organizátori ponechávajú na zváženie podporu mníchov vo forme finančných príspevkov do kasičiek umiestnených pri mandale.

Vstupné na aktivity mníchov mimo Slovenského národného múzea je riešené osobitne. Návštevou tibetských mníchov sa začína maratón sprievodných podujatí k výnimočnej výstave Šangri-la. Každý štvrtok od 30. apríla do 14. mája a od 28. mája do 2. júla bude patriť cestovateľom, hudobníkom a znalcom kultúr Indie, Tibetu, Nepálu a Bhutánu. Vrcholom sprievodných podujatí bude Festival Šangri-la, ktorý sa uskutoční v predposledný májový týždeň.

Program sľubuje stretnutia s cestovateľmi (M. Zikmund, R. Švaříček, P. Bém, Z. Demján, P. Breier, O. Bubák, S. Lichtag, J. Šibík, Z. Ondomišiová, M. Nikodým a mnohí ďalší), prednášky a koncerty. Výpravná výstava Šangri-la. India – Nepál – Tibet – Bhután má niekoľko navzájom prepojených častí. Jej členenie vychádza z knihy Pavla Béma a Rudolfa Švaříčka Tretí Everest, v ktorej popisujú svoju výpravu na najvyššiu horu sveta. Ďalšie štyri celky predstavujú krajiny ležiace na svahoch veľkých Himalájí (Indiu, Nepál, Tibet a Bhután) so všetkými ich zvláštnosťami a exotikou. Z horských nížin smeruje návštevník postupne cez odlišné vegetačné pásma až do oblasti večného snehu a ľadu. Spoznáva krehké kultúry, duchovné prúdy i svetové náboženstvá. Ďalšia časť podáva strhujúcim a veľmi osobným spôsobom príbeh česko-slovenskej expedície Everest 2007 k vrcholu najvyššej hory sveta.

Samostatnú časť výstavy tvorí rozsiahla kolekcia fotografií renomovanej spoločnosti National Geographic, ktorú v oblasti Himalájí vytvorili ich kmeňoví autori v priebehu niekoľkých ostatných rokov. Svoje snímky na výstave predstavujú aj slovenskí fotografi. Pavol Breier a Martin Nikodým. Nechýbajú ani filmové zábery najúspešnejšieho slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša. Časť výstavy je venovaná známej cestovateľskej dvojici Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka a ich ceste po Ázii. Výnimočné sú i fotografie Josefa Vaniša a Vladimíra Sísa, ktorí navštívili Tibet v 50. rokoch 20. storočia.

Výstava je výsledkom spolupráce cestovateľa, fotografa a horolezca Rudolfa Švaříčka, cestovnej kancelárie Livingstone, spoločnosti National Geographic a Slovenského národného múzea. Šangri-la, teda bájny raj, budú môcť návštevníci hľadať do 12. júla 2009.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu