BRATISLAVA - Bratislavské Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava by mali znovu otvoriť v septembri. Prevádzkovať ho bude občianske združenie Scene, za ktorým stojí organizátor koncertov Pavol Maruščák.
Informovali o tom dnes zástupcovia bratislavského magistrátu a výberovej komisie, ktorá dostala osem projektov. V DPOH sa nehrá od jari 2007, keď sa odtiaľ po polstoročí odsťahovala činohra Slovenského národného divadla (SND) do novej budovy. Divadlo nebude mať stály súbor, malo by však žiť 24-hodín denne.
"Víťaz predložil projekt, ktorý sa nám zdal racionálny, logický, udržateľný po finančnej stránke a rešpektoval aj ducha DPOH," povedala šéfka výberovej komisie, riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Feketeová. Podľa nej projekt združenia Scene prinesie do DPOH aj niečo nové, okrem činohry sa tam totiž majú konať aj tanečné a hudobné predstavenia. Za združením Scene sú podľa Feketeovej ľudia, ktorí majú skúsenosti s produkciou podujatí.
Maruščák totiž zorganizoval napríklad koncert amerického hudobníka Bobbyho McFerrina, vystúpenia českých kapiel a interpretov ako Buty, Lucie, Jaromíra Nohavicu, Ivy Bittovej. Okrem toho spoluprácu združeniu prisľúbili umelci ako Emília Vášáryová, Viliam Klimáček, Michal Dočekal, Vladimír Godár, Juraj Johanides. O prevádzku bývalej budovy činohry národného divadla mali záujem aj Divadlo a.ha, agentúra Feeling, ktorá manažuje súbor Lúčnica, organizátori z agentúry 212 či Združenie Tvárou v tvár. Jeden projekt vyradili pre nesplnené podmienky.
Do druhého kola postúpili aj organizátori festivalu Divadelná Nitra a produkčný dom Forza. Koncom apríla chce mesto vynovené DPOH ukázať aj verejnosti. Mesto budovu získalo od ministerstva kultúry koncom roka 2007 po tom, čo oň neprejavil záujem nikto z komerčnej sféry. Divadlo vymenili za budovu Múzea židovskej kultúry a pozemky pod prístavbou k historickej budove SND v hodnote necelých 60 miliónov Sk (1,9 milióna eur), čo bola asi štvrtina pôvodnej ceny DPOH.
Mesto najprv plánovalo, že divadlo otvoria na jeseň 2008, avšak až vlani v decembri magistrát začal hľadať prevádzkovateľa. Zástupcovia mesta tvrdili, že dôvodom odloženia otvorenia divadla bol jeho zlý technický stav. Do budovy museli investovať asi 20 miliónov korún (663.878 eur). Divadlo totiž nemalo vlastnú kotolňu, ktorú práve dokončujú, ani plynovú prípojku, vraj v ňom zatekalo a dobre nefungovala ani divadelná a javisková technológia.
V Bratislave funguje 13 divadiel, podľa riaditeľky Divadelného ústavu v nej však je miesto pre novú scénu. Každé je totiž podľa nej orientované na iný žáner či diváka. Návštevnosť divadiel na Slovensku navyše stúpa.