Piatok27. september 2024, meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav

T- Mobile jazz v divadle Aréna - Matúš Jakabčic a jeho hostia

Koncert spojený s krstom rovnomenného CD, ktoré vydal rakúsky rozhlas ORF.

Krstní otcovia : Herbert Uhlir (ORF) a Juraj Kukura

Harry Sokal (Rakúsko; tenor a soprán saxofón)

Matúš Jakabčic (autor a aranžér, gitara)
Trúbky a krídlovky : Václav Týfa, Ondrej Juraši, Rastislav Suchan, Martin Ďurdina
Trombóny : František Karnok, Svatopluk Košvanec, Přemysl Tomšíček, Michal Motýľ (basový trombón)
Drevá : Radovan Tariška (as, ss, klarinet), Rosťa Fraš (as, flauta), Štěpán
Markovič (ts,ss), Miloslav Suchomel (ts, ss, clarinet), Erik Rothenstein (bar. sax) Rytmika : Luboš Šrámek (klavír), Tomáš Baroš (kontrabas), Marian Ševčík (bicie)

Tvorba pre veľké jazzové zoskupenia, ako aj aktívna účasť v nich boli vždy jednou z priorít Matúša Jakabčica. Na svoju profesionálnu dráhu nastúpil v Tanečnom Orchestri Slovenskej Televízie v Bratislave, kde ako skladateľ, aranžér a gitarista pôsobil 5 rokov. Nasledovala 2 ročná spolupráca s Tanečným Orchestrom Čs. Rozhlasu v Bratislave.

- V roku 1993 pre Big Band Bratislavského Konzervatória skomponoval , zaranžoval a dirigoval hudbu k muzikálu „Umrieť Pre Krásu“ podľa Abbé Prévostovej „Manon Lescaut“. Niekoľko rokov ako pedagóg tento big band viedol.

- V písaní pre veľké obsadenia sa zdokonalil štúdiom na Berklee College of Music v Bostone,USA, kde získal viacero ocenení za skladbu, napr. cenu Charlesa Mingusa. Medzi jeho najvýraznejších pedagógov patrili Herb Pomeroy, Greg Hopkins, Ken Pullig a Jon Damian. Počas štúdií v Bostone dostal možnosť aranžovať pre Big Band Grega Hopkinsa. Školu absolvoval v roku 1995 v odbore Jazzová kompozícia. (Niektoré skladby z tohto obdobia budete môcť počuť aj na tohtoročnom Přerovskom festivale) Od roku 1996 do 2005 bol členom Orchestra Gustava Broma. Pre ich posledné dve profilové CD aranžoval 11 jazzových štandardov.

- S 10 – člennou skupinou „Matúš Jakabčic Tentet“ vystupoval na Bratislavských jazzových dňoch 1995 ako aj na Bratislavských hudobných slávnostiach 1996 (s hosťom Gregom Hopkinsom), ako aj na festivale v Přerove. CD Tentetu s G. Hopkinsom vyšlo v r 1998. - V roku 1999 viedol medzinárodný big band zostavený špeciálne pre festival „Dni Európy“, pozostávajúci s jazzmanov z celej Európy. Koncert bol zaznamenaný a vysielaný v Slovenskej televízii a Slovenskom rozhlase.

- V roku 2000 na požiadanie umeleckého šéfa napísal skladbu pre „European Jazz Youth Orchestra“, ktorá vyšla na CD „Swinging Europe vol.3“ - Je členom Euro Jazz Big Band-u od jeho vzniku v roku 1997, kde je aj autorsky činný (CD „Euro Jazz Big Band“, 1998; „Beyond Borders“, 2002). Big band má sídlo v Paríži.

„Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band“ sa po prvýkrát verejnosti predstavil v roku 2004 na festivale v Přerove. V roku 2005 (ešte pod názvom „Československý Big Band M.Jakabčica“) účinkoval na festivaloch „Jazzfest Brno“, “Jazz Goes To Town“ (Hradec Králové), „Jazz For Sale“ (Košice), „Pet Jazz“ (Bratislava). V roku 2006 big band účinkoval na jazzovom festivale a workshope v Prešove, spolu so saxofonistom svetového formátu Harry Sokalom v divadle Aréna v Bratislave a v ORF Radiokluturhaus vo Viedni. ORF vysielal koncert na rozhlasovej stanici Ö1 a v ďalších krajinách Európy v rámci EBU.

V roku 2007 účinkoval Big band na hudobných festivaloch v Šahách a v Leviciach. Taktiež účinkoval na koncerte „Slovensko – Maďarsko: Umenie kultúrnej komunikácie“, usporiadanom Americkým veľvyslanectvom na Slovensku. V októbri 2007 vydal Rakúsky rozhlas (OFR) CD „Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band featuring Harry Sokal“.

„Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band“ sa skladá z popredných jazzmanov z Čiech a Slovenska, ktorí majú s pôsobením vo veľkých jazzových orchestroch bohaté skúsenosti. Repertoár tvoria skladby M. Jakabčica, ako aj jeho autorské aranžmány známych jazzových štandardov.

Harry Sokal (1954, Rakúsko)
Harry Sokal sa nepochybne radí medzi najvýznamnejších “post Coltranovských” saxofonistov v Európe. Potvrdzuje to aj jeho spolupráca s veľkým množstvom európskych aj amerických džezových hudobníkov, pôsobenie vo Vienna Art Orchestri od roku 1977, ako aj v Art Farmer Quintette od r. 1978 do r. 1999. Zoznam džezmenov, s ktorými spolupracoval je naozaj široký: Art Blakey, Dave Holland, Terje Rypdal, Daniel Humair, Michel Portal, Mike Richmond, Minu Cinelu, Friedrich Gulda, Idris Muhammad, Joe Zawinul, Harry Pepl, Jene Jackson, Andy Mc Kee. Iniciuje a vedie rôzne projekty s rakúskymi aj zahraničnými hudobníkmi.

Hudobný prejav Harryho Sokala je založený na virtuozite jeho hry na saxofón, ktorú podtrháva lyrický tón a štylistická čistota, vždy vystihujúca charakter skladby. To radí Sokala medzi prvotriednych hudobníkov.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu