NEW YORK - Kontroverzný rapper Kayne West svojím škandalóznym správaním na víkendovom odovzdávaní cien MTV otrávil aj amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten ho pred jedným zo svojich televíznych rozhovorov nazval "hlupákom".
West neudržal nervy na uzde na ceremoniáli MTV Video Music Awards, kedy zvíťazila v kategórii najlepšie ženské video mladá country speváčka Taylor Swiftová. Vyskočil na pódium a vyhlásil, že ocenenie mala dostať popová diva Beyoncé za klip Single Ladies.
Za svoje konanie sa raper odvtedy niekoľkokrát ospravedlnil. Na vlastnom blogu vyjadril spevák ľútosť nad svojím správaním. Rovnako tak aj televíznej talk show usúdil, že si potrebuje "dať na chvíľu pauzu, aby rozobral a zlepšil svoj život". V utorok pridal West osobné telefonické ospravedlnenie Swiftovej.
"Bolo to veľmi úprimné ospravedlnenie a ja som ho prijala," povedala televízii ABC 19-ročná Swiftová, ktorá sa vlani s viac ako štyrmi miliónmi predaných nahrávok stala najpredávanejšou speváčkou v USA. Zároveň ale priznala, že ju Westov výpad päť minút pred vystúpením značne rozrušil a musela sa veľmi snažiť, aby sa dala zase do poriadku.
Ani ospravedlnenie však držiteľa Grammy Westa nezachránilo pred všeobecným rozhorčením verejnosti aj slávnych osobností. Niektoré kalifornské a floridské rádia uviedli, že na protest prestanú hrať jeho hudbu.
K protiwestovskej vlne sa trochu nechtiac pripojil aj prezident Obama, keď dával rozhovor televízii CNBC ku svojmu prejavu na Wall Street. Pri rozhovore s reportérom CNBC Johnom Harwood pred začatím interview Obama označil rapera kvôli spomínanému škandálu za "hlupáka".
Prezidentovu poznámku o Westovi začuli zamestnanci konkurenčného kanálu ABC News. Najmenej traja z nich nelenili a pomocou internetovej sociálnej siete Twitter správu rozšírili. Na svoju obhajobu uviedli, že nevedeli, že prezidentova poznámka bola vyslovene mimo záznam.
Televízie sa následne Bielemu domu a kanálu CNBC ospravedlnili. Incident však rozvíril diskusiu o novinárskej etike. Jedným z útočiacich žurnalistov bol bývalý hlavný spravodajca ABC v Bielom dome Terry Moran, ktorý na Twitter napísal: "Prezident Obama práve nazval Kaynea Westa hlupákom kvôli jeho výbuchu na odovzdávaní cien MTV. Tomu hovorím prezident!"
Potom, čo vedenie ABC správu odhalilo, nechalo text asi do hodiny vymazať. Harwood sa podľa svojich slov priamo s prezidentom nedohodol, že by tieto komentáre mali byť "off the record". Podotkol však, že pri prenosoch zvyčajne býva takáto nezáväzná konverzácia pred oficiálnym začiatkom rozhovoru mimo záznam.
Bývalý vedúci pracovník ABC a profesor na Kolumbijskej univerzite Richard Wald v súvislosti s incidentom podotkol, že Twitter a podobné technológie sa rozšírili skôr, ako mnohé mediálne organizácie stačili vytvoriť politiku kontroly ich užívania.
Podobné škandály ale neboli ani v minulosti ničím výnimočným. Prezident Ronald Reagan napríklad pri čakaní na svoj prejav v roku 1984 mimo záznam zavtipkoval, že podpísal dekrét, ktorým bude Sovietsky zväz navždy vymazaný z mapy, a že "bombardovanie začne o päť minút".
George Bush sa počas svojej prezidentskej kampane v roku 2000 obrátil k svojmu kandidátovi na viceprezidenta Dicka Cheneyho, ukázal na reportéra denníka The New York Times a predniesol na jeho účet nepublikovateľnú nadávku (v angličtine "major league asshole").