WASHINGTON – Nová analýza potvrdila, že vymretie veľkých dinosaurov pred 65 miliónmi rokov bola základná podmienka, ktorá umožnila až viac ako tisícnásobný nárast tiel predtým pomerne malých cicavcov.
"Dinosaury zmizli a naraz nemal kto požierať vegetáciu. Bol z nej voľný zdroj potravy, čo cicavce začali využívať. Nuž a keď ste bylinožravec, je efektívnejšie byť veľký," povedala členka tímu Jessica Taylorová z univerzity v kanadskom Calgary.
Najväčším cicavcom, aký kedy chodil po zemskom povrchu, bol bezrohý tvor druhu Indricotherium transouralicum pripomínajúci nosorožca. Hmotnosť tohto bylinožravca dosahovala 15-17 ton a v ramenách bol vysoký 5,4 metra. Obýval Euráziu pred takmer 34 miliónmi rokov.
Maximálna hmotnosť cicavcov vzrástla od konca druhohôr v prvej polovici treťohôr z približne 10 kilogramov na spomenutých 17 ton. (Dnešný rekord držia zo suchozemských cicavcov africké slony, najväčšie jedince mávajú až 11 ton.)
"Nikto zatiaľ nepreukázal, že tento vzor skutočne existuje. Ľudia o ňom hovorili, avšak ani jeden to dôkladne nezanalyzoval. Postupovali sme cez jedno časové obdobie za druhým a vždy sme si položili otázku, ktorý z predmetnej skupiny cicavcov je najväčší. A potom sme odhadli jeho telesnú hmotnosť," vysvetlila Jessica Theodorová.
Stanovili aj faktory, ktoré obmedzujú veľkosť suchozemských cicavcov. Sú nimi napríklad priestor, ktorý má k dispozícii každý jedinec predmetného druhu, a klíma, v ktorom žije. Čím chladnejšie je prostredie, tým väčšie sú miestne cicavce, lebo väčšie zvieratá si lepšie uchovávajú telesné teplo.
Vedci dva roky zostavovali databázu veľkostí všetkých žijúcich i vymretých cicavcov z celého sveta. Následne preverovali hypotézu o evolúcii maximálnej veľkosti cicavcov.
Potvrdili, že hypotéza platí – nielen globálne, ale aj naprieč časom a trofickými skupinami a líniami, teda zvieratami s rôznou potravou a rôznymi predkami. Maximálna veľkosť cicavcov začala strmo rásť pred približne 65 miliónmi rokov. V Eurázii vyvrcholila v treťohornom oligocéne pred 34 miliónmi rokov, a znovu v Eurázii i Afrike v takisto treťohornom miocéne pred 10 miliónmi rokov.