BRATISLAVA - Nielen u ľudí, ale aj u netopierov sa objavujú rozličné dialekty, ktoré závisia od toho, kde žijú, tvrdia austrálski vedci. Podľa nich môže spomínané zistenie pomôcť identifikovať a chrániť rozličné druhy.
Výskumník Brad Law z Forest Science Center zistil, že netopiere žijúce v lesoch popri východnom pobreží austrálskeho štátu Nový Južný Wales vydávali rozličné zvuky. Podľa jeho vyjadrení vedci dlho predpokladali, že netopiere na základe oblasti, v ktorej sa nachádzajú, používajú rozličné zvuky. Až najnovšej štúdii sa to však podarilo potvrdiť.
Law tiež uviedol, že vďaka rozličným zvukom približne 30 netopierích druhov sa vedcom podarilo vyvinúť systém, s pomocou ktorého by mohli identifikovať rozličné netopiere pozdĺž pobrežia, odhadnúť ich počet a chrániť ich.
"Potrebujeme zlepšiť našu schopnosť spoľahlivo rozlišovať medzi druhmi, ktoré zdieľajú niektoré črty vydávaných zvukov a musíme zvýšiť rýchlosť identifikácie týchto zvukov," uviedol Law v najnovšom vydaní Bush Telegraph Magazine.
Netopiere na navigáciu v priestore používajú takzvanú echolokáciu - v tme sa orientujú pomocou odrazu nimi vyslaných vysokofrekvenčných zvukov, ktorých ozvenu zachytia ušami. Vzdialenosť predmetu následne určujú podľa času návratu zvuku.