Sobota28. december 2024, meniny má Ivana, Ivona, zajtra Milada, Nátan

Lieky za volantom

Alkohol značne ovplyvňuje schopnosti vodiča. Ako však naňho pôsobia medikamenty? Ktoré lieky môžu byť pri jazde autom zvlášť nebezpečné? Podľa štatistiky sa zavineniu alkoholom pripisuje zhruba 37 % dopravných nehôd a až 20 % spôsobujú lieky.

Pri ktorých liekoch treba byť opatrný:

Na upokojenie a spanie
Tieto lieky môžu sčasti spôsobiť značné obmedzenie pri riadení auta aj pri obsluhe rôznych strojov, lebo znižujú pozornosť. Pôsobenie lieku môže – v závislosti od hodiny, kedy sme liek užili – pretrvávať ešte aj do ďalšieho rána.

Proti vysokému krvnému tlaku
Ľudia, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, musia denne užívať lieky (antihypertoniká). Veľakrát môže po ich užití klesnúť krvný tlak natoľko, že spôsobí stavy malátnosti a závraty.

Očné kvapky
Opatrnosť je na mieste aj pri všetkých očných kvapkách, spôsobujúcich rozšírenie zreničiek. Ak ste boli práve u očného lekára, a ten vám kvôli ďalšiemu vyšetreniu nakvapkal do očí kvapky, spôsobilo to, že oko je niekoľko hodín extrémne citlivé na svetlo – a s tým treba vopred počítať.

Inzulín a antidiabetiká
Diabetici sa môžu svojimi liekmi dostať do stavu zníženej hladiny cukru, čo môže spôsobiť zmätené stavy, trasenie či zhoršené videnie. Na druhej strane – práve tieto lieky vôbec umožnili diabetikom sadnúť si za volant. Diabetik, ktorý vie v pravý čas odhadnúť príznaky zníženého cukru, môže sa bez problémov zhostiť roly vodiča.

Proti sennej nádche a alergii
Staršie antialergiká (H1-antihistaminiká) môžu privodiť únavu – pozornosť a rýchlosť reakcií sa spomalí. Pre osoby, ktoré sú odkázané na auto, sa však medzičasom objavili antialergiká, ktoré tento vedľajší účinok už nemajú.

Psychofarmaká
Do tejto skupiny patria antidepresívne pôsobiace lieky, neuroleptiká (proti psychózam), prostriedky na upokojenie (trankvilizéry), preparáty s obsahom lítia a silne pôsobiace tabletky na spanie (napr. benzodiazepíny). Pri všetkých týchto medikamentoch treba byť opatrný. Požitie alkoholu pri všetkých liekoch z radu psychofarmák toto riziko ešte znásobuje.

Proti bolesti
– s obsahom morfínu, proti chorobám z nachladnutia, prípravky proti kašľu s obsahom kodeínu.
Kodeín a morfín sú látky, ktoré často vyvolávajú únavu či malátnosť. Aj v liečivách proti nachladnutiu alebo kašľu sa môžu vyskytovať účinné látky, ktoré obmedzujú vnímanie vodiča. Preto si vždy pozorne prečítajte návod na použitie lieku, ktorý práve užívate.

S obsahom alkoholu
Kvapky proti chrípke, lieky na posilnenie imunity, kvapky proti kašľu
– takmer všetky obsahujú alkohol. V kombinácii s inými liekmi, ako napríklad s tabletkami na spanie, sa účinky alkoholu a medikamentov na spanie môžu ešte znásobiť.

Proti záchvatom
Antiepileptiká môžu vzhľadom na svoje vedľajšie účinky ovplyvniť spôsobilosť riadiť vozidlá. Nebezpečné sú dokonca aj zmeny dávkovania a zmeny zaužívaného lieku.

Iné látky
Preparáty proti cestovnej nevoľnosti, niektoré lieky na potlačenie chuti do jedla, liečivá proti žalúdočným a črevným vredom, látky na uvoľnenie svalov, ako aj poniektoré lieky užívané pri Parkinsonovej chorobe.

Tipy pre bezpečnejšiu jazdu
• Ak musíte užiť niekoľko liekov, môžete účinky jednotlivých látok znásobiť. Informujte preto svojho lekára, ktoré lieky okrem predpisovaných ešte užívate.
• Užívajte svoje lieky v stanovenom čase. Preháňadlo užité v nepravý čas môže mať veľmi nepríjemné účinky.
• Ak musíte užiť lieky, ktoré poznačia vašu schopnosť riadiť, nepite žiaden alkohol.
• Dodržiavajte lekárom predpísané dávkovanie.
• U starších ľudí sa môže stať, že už normálna dávka môže mať silnejšie alebo vedľajšie účinky.

Pozor!
Pri všetkých medikamentoch užitých po prvý raz si treba prečítať sprievodný lístok priložený k baleniu.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu