Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

Desaťtisíce si pripomenú výročie srebrenického masakra

Trojdňový pochod za mier do Srebrenice.
Trojdňový pochod za mier do Srebrenice.

SREBRENICA - Desať tisíce ľudí si v nedeľu v bosnianskej Srebrenici pripomenú 15. výročie masakra skoro 8000 moslimských mužov a chlapcov bosnianskosrbskými jednotkami.

Spomienková ceremónia sa bude konať na pamätnom cintoríne Potočari, kde pochovajú ďalších 775 nedávno identifikovaných obetí masakry nájdených v masových hroboch. Rakvy s ich pozostatkami priviezli na miesto posledného odpočinku v sobotu. Na cintoríne je už pochovaných 3749 obetí srebrenickej tragédie. Na pietnej ceremónii sa zúčastnia viacerí európski politici vrátane tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, chorvátskeho lídra Iva Josipoviča a srbského prezidenta Borisa Tadiča, proti prítomnosti ktorého miestni obyvatelia protestovali.

V srebrenickej enkláve, ktorú OSN označila za bezpečnú zónu, žilo asi 45 000 moslimov, polovica z toho boli utečenci z okolitých obcí. Obyvateľstvo enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci OSN. Celú oblasť obliehali bosnianskosrbského jednotky na čele s generálom Ratkom Mladičom, ktorý už 15 rokov uniká spravodlivosti. Srbskí vojaci Srebrenicu dobili 11. júla 1995 a postupne pozabíjali asi 8000 mužov a chlapcov. OSN označila túto tragédiu za genocídu.

Telá zabitých hodili srbskí vojaci do masových hrobov, ktoré neskôr odkryli a obete premiestnili do iných hrobov približne na 70 miestach, aby tak zmazali stopy. Doteraz sa podarilo identifikovať skoro 6500 obetí srebrenického masakra. Na výročie tragédie sa každoročne konajú pohreby identifikovaných obetí. Tohtoročné spomienkové podujatie sa uskutoční tri mesiace po tom, ako sa srbský parlament ospravedlnil obetiam srebrenickej masakry a v rezolúcii ju odsúdil. Belehrad tak ukončil roky odmietania zodpovednosti za masakru, no v rezolúcii ju neoznačil za genocídu, čo vyvolalo kritiku príbuzných obetí.

Jeden z hlavných zodpovedných za masakru, bosnianskosrbský generál Ratko Mladič je však stále na slobode, čo mnohí príbuzní obetí dávajú za vinu práve srbskému prezidentovi Tadičovi. Predpokladá sa, že sa ukrýva v Srbsku. Za úlohu pri masakre v Srebrenici je obvinený z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu