Prázdniny už pomaly klopú na dvere, a ak ich nechcete stráviť iba oddychom, ale vidíte v nich aj príležitosť zdokonaliť si svoje jazykové schopnosti, je najvyšší čas. Na zahraničné jazykové kurzy sú už posledné voľné miesta, a ak chcete spojiť príjemné s užitočným, mali by ste sa poponáhľať. Poradíme vám, ako na to.
Ako vysvetlila Dana Kolcunová zo Students International Slovakia, s júlovými termínmi môže byť problém s letenkami, ktoré už môžu byť rezervované alebo drahé. Znižuje sa aj možnosť výberu ubytovania, pri zápise na augustové kurzy tieto problémy zatiaľ nie sú.
Čo je dobré vedieť
Pri európskych destináciách nie je potrebné vízum. Po návšteve vybranej agentúry a konzultácii si objednáte vami vybraný kurz a vypíšete prihlášku. Zároveň sa preveruje, či je na daný termín vhodná letenka. V jazykovej škole následne absolvujete vstupný test a na jeho základe vás zaradia do triedy.
Poplatky a výdavky
Cena programu závisí hlavne od toho, ktorý typ si zvolíte - štandardný, juniorský, odborný, manažérsky či kombinovaný. Napríklad za dvojtýždenný kurz všeobecnej angličtiny v Londýne zaplatíte od 23 000 korún, za kurz na Malte od 21 000 korún. Zahrnutá je tam výučba, učebnice, ubytovanie, stravovanie, vstupný test alebo výlety do okolia. Rátať však musíte aj s ďalšími výdavkami na agentúrne a bankové poplatky, cestu, poistné a vreckové.
Aká je intenzita výučby
Dĺžka kurzov môže byť od 2 do 52 týždňov pri 3 až 6 vyučovacích hodinách denne, ktoré trvajú 45 až 60 minút v závislosti od jazykovej úrovne. Podľa vyjadrenia Dany Kolcunovej ideálne je získať základy jazyka na Slovensku, a ako mierne pokročilý ísť na štúdium do zahraničia. Ak by ste si chceli aj privyrobiť, oprávňuje vás na to mimo krajín Európskej únie študentské vízum, ktoré je potrebné, ak si zvolíte niekoľkomesačný pobyt. Pri krátkodobých letných kurzoch možnosť pracovať nie je.