NEW YORK - Americkým vedcom na čele s Craigom Venterom z J. Craig Venter Institute sa podarilo vytvoriť bunku so syntetickou DNA, ktorá je zároveň schopná sa reprodukovať. Ide o jeden z najvýznamnejších vedeckých objavov v histórii ľudstva, ktorý však niektorí odborníci kritizujú. Výsledky svojho výskumu publikoval Venter s kolegami v časopise Science.
Vedci najprv laboratórne vyrobili syntetickú kópiu genómu baktérie Mycoplasma mycoides, ktorý potom vyložili do živej bunky. Tá následne túto DNA prečítala a zmenila sa na druh, ktorý mala zapísaný v genetickom kóde. Vznikol tak úplne nový druh organizmu. Táto bunka sa potom miliardkrát rozmnožila, pričom jej potomkovia mali tú istú DNA.
Vedci svoj objav nazývajú syntetická bunka, aj keď syntetický je iba jej genóm. Venter, ktorý sa podieľal aj na sekvenovaní ľudského genómu, vyhlásil, že tento objav môže mať obrovské množstvo potenciálnych využití od medicíny až po výrobu biopalív.
Niektorí vedci však varujú, že podobné experimenty sú hrou na Boha a taktiež upozorňujú na veľké nebezpečenstvo zneužitia tejto technológie.