BRATISLAVA - Majú byť športovci pred rozhodujúcimi súťažami oddelení od svojich partneriek, alebo naopak - sex prospeje ich výkonu? Poznatky o tom uvádza Gustáv Murín v knižke Abeceda sexu a erotiky - niektoré odhalenia sú šokujúce.
Traduje sa, že ženám pred športovým zápolením sex prospieva, mužom uberá síl. Murín cituje známeho slovenského lekára Pavla Maloviča, ktorý s tým nesúhlasí: "Pohlavný akt vyžaduje záťaž výstupu na druhé poschodie, to trénovaného športovca nemôže nijako oslabiť. Naopak, sex so stálou partnerkou bez zbytočných experimentov, cigariet a alkoholu pomáha odbúrať predštartovné napätie." Dlhoročný lekár futbalovej reprezentácie Malovič hlása, že perspektívneho hráča treba čo najskôr oženiť.
Sex sa však dá aj v športe drasticky zneužiť. Murín o tom píše: "Akokoľvek to znie neuveriteľne, sex možno zneužiť aj ako nedovolený doping. Túto metódu vyvinuli v komunistickom východnom Nemecku a preslávili sa ňou niektoré gymnastky, ale aj iné atlétky. Podľa MUDr. Maloviča ide o takzvané programované tehotenstvo. Je totiž známe, že žena v prvých dvoch mesiacoch tehotenstva naberie silu a energiu, čo, pochopiteľne, pomáha aj pri športových výkonoch. Preto niektoré východonemecké športovkyne cielene otehotneli s načasovaním na príslušnú olympiádu. Po jej skončení a prípadnom získaní medaily došlo k vyvolaniu potratu či umelému prerušeniu tehotenstva."
Murín píše, že na tento drastický spôsob dopingu sa prišlo až po páde komunizmu a potvrdili ho výpovede športovkýň a trénerov. A autor pripomína, že oplodňovateľmi boli zväčša tréneri, pričom niektoré gymnastky neboli ani plnoleté...