SANTIAGO DE COMPOSTELA - Španielski biológovia zistili, že chobotnice majú niekoľko otcov súčasne. Mláďatá týchto hlavonožcov môžu mať troch alebo štyroch rôznych otcov vďaka tomu, že samička je schopná "skladovať" živé spermatozoidy až po dobu desiatich mesiacov. Píše o tom dnes španielsky denník El Mundo.
Vedci z univerzity v Santiagu de Compostela prišli na niekoľkonásobné otcovstvo týchto mäkkýšov pri skúmaní, prečo chobotnice chované v zajatí priberajú. Biológovia pritom zisťovali genetický kód chobotnice oplodňovacie procesy ich samičiek.
Samce týchto bezstavovcov disponujú modifikovaným tretím chápadlom na pravej strane, ktoré používajú na zavedenie zhlukov spermií do samičiek. Semeno potom v samičkách môže zostať nažive až desať mesiacov.
Zástupcovia oboch pohlaví sa pária vždy s niekoľkými partnermi - medzi samcami ide o akýsi druh konkurencie, pričom cieľom je vypudiť zo samičky spermie predošlého partnera, a naopak v nej zanechať svoje gény.
Biológovia po tomto zistení analyzovali genotypy aj samičiek a ich vajíčok. "Získané poznatky úplne vyvracajú doterajšiu teóriu a potvrdzujú niekoľkonásobné otcovstvo chobotníc. To znamená, že hoci posledný samec vytiahne zo samice zhluky spermií predošlého partnera, vždy v tele samice časť semena z predchádzajúcich kopulacií zostane," vysvetľuje v štúdii koordinátor projektu Manuel Rey Méndez. Podľa získaných údajov najmenej dva samce boli úspešné pri oplodnení vajíčok pochádzajúcich zo rovnakej znášky, zdôraznil.
Tretie samčie chápadlo sa vývojom prispôsobilo práve pre akt vytiahnutia spermií predošlého partnera, hovorí Méndez. Zdá sa však, že jeho funkčnosť nie je stopercentná, keďže potomkovia chobotnice môžu mať troch alebo aj štyroch rôznych otcov.
Tento prvý dôkaz niekoľkonásobného otcovstva chobotníc má zásadný význam a je nutné vziať do úvahy genetické výskumy populácií pre zachovanie tohto druhu, aj pre navrhovanie a riadenie chovu chobotníc pobrežných, upozorňuje biológ.
V súčasnosti zatiaľ nemožno plne chovať chobotnice na priemyselnej úrovni, napriek tomu, že sa to podarilo v rámci experimentov. Skúsenosti sú len s ich priberaním - ulovené mladé kusy sú kŕmené v klietkach pod kontrolou pre dosiahnutie zákonom stanovenej veľkosti. Podľa komisie európskych spoločenstiev musí mať vylovená chobotnica minimálne 750 gramov.
V tomto systéme chobotnice dosahujú úžasného priberania na váhe, a to natoľko, že môžu za tri mesiace dorásť až troch kilogramov váhy. Chobotnica dorastá do veľkosti 50 až 130 centimetrov, v tropických moriach až do troch metrov. Potom dosahuje váhy až 25 kilogramov.