Aj vás trápi zvyšujúca sa cena vody a nemáte už chuť platiť neustále narastajúce cifry vymerané za vodné a stočné? Prinášame vám zopár rád, ako ušetriť pri projektovaní a používaní rozvodov vody, a ako opatrne narábať s touto životodarnou tekutinou.
Kto chce rekonštruovať starý, alebo stavať nový rozvod vody v dome, musí ergonomicky rozmiestniť miestnosti s vývodom vody. Kuchyňu, kúpeľňu a toalety je najlepšie dať blízko seba, aby ste použili čo najkratšie potrubia. Energeticky sa to zvlášť oplatí pri teplej vode.
Smädné činnosti
Zo 150 litrov vody, ktoré človek denne minie, pripadajú podľa Energetického centra Bratislava na pitie a varenie len 4 litre. Zvyšných 146 litrov nám dáva možnosť ušetriť napriek tomu, že neobmedzíme hygienické štandardy. Získať sa dajú naozaj nezanedbateľné sumy - pokojne aj niekoľko stoviek korún. Domácnosť minie najviac vody práve na kúpanie, pranie a tiež na umývanie riadu.
Ako a koľko ušetriť?
Pri sprchovaní môžeme v porovnaní s kúpeľom ušetriť 100 litrov vody. To je iba jeden kúpeľ. Štvorčlenná rodina tak za mesiac pri každodennom sprchovaní namiesto kúpeľov usporí až 12-tisíc litrov, čo je zisk vyše 500 korún.
Umývanie riadu je tiež náročná činnosť. Z kuchynského vodovodu môže za minútu vytiecť až 50 litrov. Riady sa teda neoplatí oplachovať pod tečúcou vodou. Podľa štatistík spotrebujú moderné umývačky riadu na jeden cyklus len 20 l vody, v porovnaní s ručným umývaním je to štvrtina. Pre dva hrnčeky sa však umývačka spúšťať nevyplatí.
Moderné práčky minú na jedno pranie 40 litrov vody, tie lacnejšie viac ako 50. Tento údaj je vždy dostupný v dokumentácii. S praním sa vyplatí počkať, kým je v koši s bielizňou dosť oblečenia, aby zaplnila bubon. Polovičný program minie menej vody, ale vždy viac než polovicu.