BRATISLAVA - Britským vedcom z organizácie Wellcome Trust sa podarilo rozlúštiť kompletný genetický kód dvoch najčastejších druhov rakoviny - kože a pľúc. Tento objav umožní skoršie diagnostikovanie rakoviny pomocou krvných testov a taktiež pomôže pri vytváraní nových liekov.
Vedci zistili, že DNA kód rakoviny kože obsahuje viac ako 30 tisíc mutácií, ktoré spôsobuje predovšetkým prílišné vystavovanie pokožky slnečnému žiareniu. U rakoviny pľúc obsahuje DNA kód viac ako 23 tisíc mutácií, pričom za väčšinu z nich môže fajčenie. Odborníci z týchto údajov vypočítali, že u bežného fajčiara sa vytvorí jedna nová mutácia za každých 15 cigariet, ktoré vyfajčí. Aj keď je väčšina týchto mutácií neškodných, niektoré sú schopné vyvolať rakovinu. Keď človek prestane fajčiť, jeho riziko rakoviny by sa malo časom postupne znížiť. Vedci predpokladajú, že bunky pľúc obsahujúce mutácie sa postupne nahradia novými bunkami, ktoré neobsahujú žiadne genetické vady.
Britskí vedci z Wellcome Trust sú členmi organizácie International Cancer Genome Consortium (ICGC), v ktorej pôsobia taktiež odborníci z USA, Číny, Indie, Austrálie, Francúzska, Japonska, Singapuru, Kanady a Španielska. Tí sa spoločne snažia vytvoriť katalóg všetkých génov, ktorých mutácie môžu spôsobiť ktorýkoľvek druh rakoviny. Podľa ich slov im tento projekt zaberie minimálne päť rokov. Kompletizáciou tohto katalógu sa však otvorí cesta k vývoju nových liekov, ktorými sa budú dať liečiť konkrétne poškodené gény.
Informácie priniesol spravodajský portál news.bbc.co.uk.