Streda6. november 2024, meniny má Renáta, zajtra René

Pavúky vytvárajú svoje repliky v životnej veľkosti

(Zdroj: Jupiterimages)

TAIWAN - Istý druh pavúkov (Cyclosa mulmeinensis), vytvára repliky vlastného tela v životnej veľkosti, ktoré slúžia na nalákanie a zároveň odradenie predátorov. Ide zrejme o prvý prípad zvieraťa, ktoré tak robí.

Aspoň tak tvrdia vedci, ktorí jav skúmali a publikovali v americkom časopise Animal Behaviour. Čím aj správanie tohto pavúkovca poskytuje vysvetlenie, prečo veľa pavúkov rado zdobí svoje siete zvláštnymi ornamentmi.

Mnoho zvierat sa maskuje, aby tak odviedli pozornosť dravcov. Niektoré sa pokúšajú byť úplne neviditeľné, keď s pomocou maskovania splynú s prostredím ako piadivky brezové, ktorých krídla vyzerajú rovnako ako kôra stromu, alebo pakobylky, ktorých sa neodlišujú od prútikov. Iné zvieratá si vyvinuli nápadné ornamenty, ktoré slúžia na odstrašenie predátora. Patria sem napríklad motýle, ktoré na krídlach nosia veľké škvrny, alebo jašterice, ktoré rýchlo mihajú farebnými chvostmi a v prípade jeho chytenia, chvost od tela oddelia. Práve posledná stratégia biológov mätie, keďže priťahovanie predátorov nie je väčšinou dobrý nápad z hľadiska ich bezpečnosti. Jedna z hypotéz je, že zvieratá, ktoré majú na tele nápadné ornamenty celkove profitujú, keďže zacielenie predátora na predĺženú časť tela ako je napríklad jašteričí chvost, prevažuje nad faktom, že chvost predátora naláka. Zvieratá však nezvyknú vytvárať repliky ich samých v životnej veľkosti, ktoré by fungovali ako návnady.

Vedci Ling Tseng a I-Min Tso z univerzity v Taiwane ale zistili, že Cyclosa mulmeinensis ich vytvára. Tento a iné príbuzné pavúky zdobia svoje siete materiálmi ako sú časti rastlín, zvyšky koristí či vaky z vajíčok. Keďže zvyšky sú často podobnej farby, ako je pavúk, výskumníci myslia, že to pavúkovcom môže pomáhať pri kamufláži.

Zo začiatku sa rozhodli otestovať nápad tak, že natočia na video príbuzný druh zvaný Cyclosa confusa, ktorý žije v divočine. Odmerali, ako často dravé osy napadli pavúkov v sieťach, ktoré boli vyzdobené zvyškami, v porovnaní s nevyzdobenými sieťami. "Predpokladali sme, že pavúky s dekoráciami zvyškov koristí na sieťach, by mali byť útokmi ôs zasiahnuté menej, pretože pavúky by mali byť týmito objektmi dobre maskované," povedal Tso. "Na naše prekvapenie, pavúky na ozdobených sieťach boli napadnuté viac, než na sieťach bez ozdôb." Potvrdila sa mienka, že dekorácie priťahujú predátorov viac, než kamufláž. Výskumníci sa však domnievajú, že tieto dekorácie, by takisto mohli presmerovať dostatočne veľa útokov a v tom spočíva ich význam. Svoje domnienky otestovali na inom druhu pavúka, Cyclosa mulmeinensis, ktorý žije na Orchid Island, neďaleko južného pobrežia Taiwanu. Tento druh zdobí svoje siete tak zvyškami mŕtvych tiel hmyzu, ako aj vakmi z vajíčok. Zaujímavé je, že pavúky vytvárajú guľôčky z koristí a vakov, ktoré majú rovnakú veľkosť ako oni sami.

Vedci tiež zistili, že dekorácie sa osiam zdali byť rovnakej farby a odrážali svetlo rovnako ako telá pavúkov. Čiže pavúk vytvoril dekorácie, ktoré mali rovnakú veľkosť, rozmery a vzhľad ako on sám. "Naše výsledky ukazujú, že tento bezbranný pavúk sa pred útokmi predátorov chráni tak, že vytvára návnady, ktoré zvyšujú nápadnosť siete a pripomínajú jeho vlastný vzhľad, najmä čo sa týka veľkosti a farby". Pavúky svoje siete často zdobia hodvábnymi ornamentmi, ktoré môžu mať rozličné funkcie. Medzi hlavné patrí spevňovanie siete, signalizácia pre predátorov, odrádzanie väčších zvierat od toho, aby náhodne nevošli do siete, čím by ju zničili, alebo môžu slúžiť ako signál pre pritiahnutie koristi. Tso sa domnieva, že na otázku neexistuje jednoduchá odpoveď. "Myslím si, že funkcie sieťových dekorácii, by mohli byť veľmi rozdielne a líšiť sa medzi sebou. Zdá sa že rozličné pavúky majú rozličné dôvody na zdobenie svojich sietí," uzavrel.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu