BRATISLAVA - Úspešný výstavný projekt Šangri-la. India – Nepál – Tibet – Bhután je inovovaný o ďalší atraktívny prvok. Okolo hláv návštevníkov výstavy v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave bude v prvých jarných dňoch poletovať približne 50 živých exotických motýľov.
K živým zvieratám, ktoré sú súčasťou jedinečnej výstavy Šangri-la, pribudli v týchto dňoch exotické motýle. Pracovníci pražskej Botanickej záhrady umiestnili do priestorov zelenej džungle – jednej z najatraktívnejších častí výstavy – kukly, z ktorých sa priamo pred očami návštevníkov liahnu krásne motýle. Prítomnosť siedmich motýlích druhov umocní interaktívnosť inštalácie, ktorej cieľom je prostredníctvom všetkých vnemov vtiahnuť návštevníka do krajín v oblasti Himalájí. Pôsobivé veľkoformátové fotografie, množstvo filmových projekcií, pôvodné zbierkové predmety, obydlia s autentickým nábytkom, vôňa a ruch indickej tržnice, zvuky tibetských trúb dung čen, točenie modlitebných mlynčekov, pach stanu z jačích chlpov, chlad veľhôr v ľadovej komore, zurčanie potôčikov, ako aj živá flóra a fauna umožňujú naplno prežívať všetko materiálne i duchovné, čo súvisí s Indiou, Nepálom, Tibetom a Bhutánom. Návštevník sa môže vydať na cestu do krajín vzdialených od našej unáhlenej a pretechnizovanej spoločnosti. Môže sa priblížiť k Šangri-la – bájnemu, stratenému raju.
Výpravná výstava má niekoľko navzájom prepojených častí. Jej členenie vychádza z knihy Pavla Béma a Rudolfa Švaříčka Tretí Everest, v ktorej popisujú svoju výpravu na najvyššiu horu sveta. Ďalšie štyri celky predstavujú krajiny ležiace na svahoch veľkých Himalájí (Indiu, Nepál, Tibet a Bhután) so všetkými ich zvláštnosťami a exotikou. Z horských nížin smeruje návštevník postupne cez odlišné vegetačné pásma až do oblasti večného snehu a ľadu. Spoznáva krehké kultúry, duchovné prúdy i svetové náboženstvá. Ďalšia časť podáva strhujúcim a veľmi osobným spôsobom príbeh česko-slovenskej expedície Everest 2007 k vrcholu najvyššej hory sveta.
Samostatnú časť výstavy tvorí rozsiahla kolekcia fotografií renomovanej spoločnosti National Geographic, ktorú v oblasti Himalájí vytvorili ich kmeňoví autori v priebehu niekoľkých ostatných rokov. Svoje snímky na výstave predstavujú aj slovenskí fotografi. Pavol Breier a Martin Nikodým. Nechýbajú ani filmové zábery najúspešnejšieho slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša. Časť výstavy je venovaná známej cestovateľskej dvojici Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka a ich ceste po Ázii. Výnimočné sú i fotografie Josefa Vaniša a Vladimíra Sísa, ktorí navštívili Tibet v 50. rokoch 20. storočia . Výstava je výsledkom spolupráce cestovateľa, fotografa a horolezca Rudolfa Švaříčka, cestovnej kancelárie Livingstone, spoločnosti National Geographic a Slovenského národného múzea. Šangri-la, teda bájny raj, budú môcť návštevníci hľadať do 12. júla 2009.
Výstava je sprístupnená denne okrem pondelka od 9.00 do 18.00 h (s posledným vstupom o 17.30 h). Vo štvrtok je otvorená od 9.00 do 20.00 h (s posledným vstupom o 19.15). Organizátori odporúčajú vyčleniť si na prehliadku min. 1, 5 hodiny.