POPRAD – Tohtoročná zimná sezóna vo Vysokých Tatrách sa môže stať najhoršou za posledné desaťročia. Návštevnosť Vysokých Tatier ovplyvňuje svetová finančná kríza, tvrdí riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.
Po tzv. zlatom týždni, ako vo Vysokých Tatrách nazývajú obdobie od Vianoc do pravoslávneho Nového roka, prišiel výrazný pokles návštevníkov. Už počas zlatého týždňa chýbali v Tatrách najmä ruskí návštevníci. Podnikatelia v cestovnom ruchu sa po prechodnom poklese návštevnosti spoliehali na zimné prázdniny v Poľsku, ktoré sa začali už 19. januára. „Prišli návštevníci z Poľska, ale zďaleka nie v takom počte, ako sme očakávali,“ povedal Chudý. Prvým dôvodom je podľa neho oslabenie poľského zlotého.
Druhým je intenzívna kampaň v Poľsku, ktorá vyzývala Poliakov, aby ostali dovolenkovať doma a takto podporili cestovný ruch na poľskej strane Tatier. „Oproti minulému roku je výrazný úbytok ubytovaných hostí i jednodňových návštevníkov, ktorí chýbajú na lyžiarskych svahoch,“ povedal Chudý. Svetová finančná kríza má pravdepodobne dopad aj na pokles počtu návštevníkov z Českej republiky, ale i zo Slovenska, ktorí sú podľa Chudého denne konfrontovaní so správami o prepúšťaní vo všetkých regiónoch Slovenska. „Je pravdou, že okrem ekonomickej situácie, ktorá doľahla na susedné krajiny a Slovensko, nás v januári začalo skúšať aj počasie,“ povedal Chudý. V druhej dekáde pršalo nielen v Bratislave, ale aj na Štrbskom Plese.
Nepriaznivé vyhliadky môžu podľa Chudého mierne vylepšiť ešte trojtýždňové slovenské jarné prázdniny, ktoré sa začnú v polovici februára. Problémy, aké majú Vysoké Tatry, majú podľa Chudého viaceré strediská na Slovensku. Na súčasnú situáciu chcú už čoskoro zareagovať podnikateľské subjekty.
Podľa Chudého môže dôjsť k zníženiu cien služieb, prípadne k poskytnutiu balíčkov služieb pre návštevníkov, „aby sme ešte zachytili začiatok jarných prázdnin hlavne zo slovenských samosprávnych krajov.“