BRATISLAVA - Wilkinsov ľadovcový šelf, obrovská masa ľadu na Antarktickom polostrove, sa s veľkou pravdepodobnosťou onedlho odtrhne od kontinentu. Ako informoval britský glaciológ z British Antarctic Survey David Vaughan, s pevninou ho spája už len tenký ľadový most, ktorý sa neustále stenčuje. Príčinou je podľa neho globálne otepľovanie.
"Prišli sme na Wilkinsov ľadovcový šelf pozrieť sa na jeho smrteľnú agóniu," vyhlásil Vaughan. "Naozaj môže zmiznúť každú chvíľu," upozornil. Dodal, že ľadový most možno vydrží ešte niekoľko týždňov či mesiacov. Vedec nechal za dánskych vedcov na šelfe navigačný monitorovací prístroj GPS, ktorý bude sledovať jeho cestu. Na šelfe strávil spolu s redaktormi Reuters približne hodinu a pol.
"Je veľmi nepravdepodobné, že naša prítomnosť spôsobí nejaké trhliny. Ale je veľmi pravdepodobné, že sa to onedlho stane, o niekoľko týždňov či mesiacov, a vtedy by som tu nechcel byť," povedal. Wilkinsov ľadovcový šelf má veľkosť zhruba desaťtisíc kilometrov štvorcových. Pritom v minulosti dosahoval 16-tisíc štvorcových kilometrov, zmenšil sa teda asi o tretinu. S pevninou ho spája neustále sa stenčujúci kus ľadu, ktorý je dlhý asi 40 kilometrov.
V roku 1950 bol široký sto kilometrov. V súčasnosti má tvar presýpacích hodín, jeho najužšia časť je široká len zhruba 500 metrov. Už minulý rok sa v médiách objavili správy, že šelf sa rozpadá. "Kus po kuse sa ľad rúca a rozpadáva v oceáne," uviedol v marci 2008 pre agentúru Reuters Ted Scambos z Národného centra pre sneh a ľad pri Coloradskej univerzite.
"Akoby zázrakom bol tu, keď sme sa vrátili o rok. Ak sa minulý rok držal na nitke, tento rok sa drží na tenučkom vlákne," hovorí v súčasnosti Vaughan. Za uplynulých 50 rokov sa výrazne zmenšilo alebo rozpadlo deväť šelfov na Antarktíde. Odborníci a odborníčky vidia príčinu predovšetkým v klimatických zmenách, spôsobených skleníkovými plynmi vznikajúcimi pri spaľovaní fosílnych palív. Osud šelfov je "dôsledkom otepľovania," povedal Vaughan.
Celkovo z plochy Antarktídy zmizlo približne 25-tisíc štvorcových kilometrov. Usadeniny pritom naznačujú, že niektoré šelfy sú staré aspoň 10-tisíc rokov. Ich odtrhnutie nespôsobí zvýšenie hladiny oceánov, pretože ľadové masy sa buď potopia, alebo budú ďalej plávať v oceáne. Môže to však mať za následok rýchlejšie roztápanie pevninského ľadovcového príklopu, čo môže spôsobiť zvýšenie hladiny oceánov. Teplota na Antarktickom polostrove sa od roku 1950 zvýšila o tri stupne Celzia. Na zvyšku kontinentu však tento trend nezaznamenali.