Nedeľa16. február 2025, meniny má Ida, Liana, zajtra Miloslava

Kde sa objavili prvé dinosaury? Vedci odhalili prekvapivú odpoveď: Na tomto mieste by ste ich určite nehľadali

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

USA - Dinosaury už po milióny rokov dominujú pozemským ekosystémom, no otázka, kde a kedy sa prvýkrát objavili, zostávala dlho záhadou. Nový výskum naznačuje, že rodisko dinosaurov by sme mohli hľadať na miestach, kde by sme to možno najmenej čakali.

Podľa štúdie publikovanej v časopise Current Biology sa dinosaury prvýkrát objavili pred približne 230 až 245 miliónmi rokov v južnej časti superkontinentu Pangea, známej ako Gondwana. Táto oblasť zahŕňala dnešnú severnú Južnú Ameriku a severnú Afriku. „Náš výskum naznačuje, že pravdepodobne pochádzajú z nízko položených rovníkových oblastí Gondwany,“ vysvetľuje Joel Heath, doktorand paleontológie na University College London a hlavný autor štúdie. Najstaršie známe fosílie dinosaurov, ako napríklad Eoraptor a Herrerasaurus z Argentíny, Saturnalia z Brazílie či Mbiresaurus zo Zimbabwe, pochádzajú z obdobia asi pred 230 miliónmi rokov.

Napriek tomu vedci tvrdia, že medzi fosíliami existujú značné rozdiely, najmä v regiónoch Sahary a Amazonského pralesa. Tieto miesta sú pre paleontológov náročné na výskum pre nehostinné prostredie a logistické problémy. V čase vzniku dinosaurov boli tieto oblasti extrémne horúce a suché, s biotopmi podobnými dnešným púšťam, savanám či sezónne horľavým lesom. „Predtým sa verilo, že dinosaury v týchto drsných prostrediach nežili,“ dodáva Heath. Ich evolúcia sa začala po masovom vymieraní na konci permského obdobia, ktoré bolo spôsobené intenzívnym vulkanizmom.

Dinosaury vynikali unikátnymi črtami, ako vzpriameným postojom a špecifickou štruktúrou bokov, čo im umožňovalo efektívne chodiť a behať. Napríklad Herrerasaurus bol šesťmetrový mäsožravec, zatiaľ čo Eoraptor bol drobný všežravec veľkosti psa. „Tieto špecializované črty sa neobjavili náhle. Vyvíjali sa postupne počas miliónov rokov zo starších plazov,“ vysvetľuje Heath. Stále však chýbajú prechodné fosílie, ktoré by podrobnejšie ukázali tento proces. Záhadou zostáva tvor menom Nyasasaurus, ktorého fosílie pochádzajú z Tanzánie. Môžu byť staré až 245 miliónov rokov, čo z neho robí možného najstaršieho známeho dinosaura. Heath dodáva: „Stále je toho veľa, čo o raných dinosauroch nevieme. Objavenie nových fosílií by mohlo výrazne osvetliť ich evolučnú históriu.“

Viac o téme: VýskumDinosaury
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu