NUUK - Pod ľadovou prikrývkou Grónska bola náhodou zdokumentovaná nefunkčná vojenská základňa postavená v období Studenej vojny. K tomuto pozoruhodnému objavu došlo počas preletu, ktorý mapoval povrch kryosféry. Objekt bol známy ako „mesto pod ľadom“ a tvorí ho niekoľkokilometrová sieť tunelov vyvŕtaných tesne pod zamrznutou prikrývkou.
Vedec z Laboratória pohonov (JPL), Chad Greene, letel nad obrovským ľadovcom v Grónsku, keď ho radar nečakane upozornil na bývalú vojenskú základňu ukrytú pod vrstvou ľadu. Predchádzajúce radarové snímky tohto objektu, známeho ako Camp Century, vyzerali nejasne, ale ten najnovší odhalil 3D štruktúry, ktoré zodpovedali dizajnu a forme základne. Nájdený bol približne 240 kilometrov východne od Pituffik Space Base. „Hľadali sme dno ľadovca a zrazu sa objavil Camp Century,“ povedal Greeneov kolega Alex Gardner. „Najprv sme nevedeli, čo to je.“ Americká základňa, známa aj ako „mesto pod ľadom“, bola postavená v roku 1959. Skladá sa z 21 tunelov vyvŕtaných tesne pod povrchom ľadu, ktoré dosahujú celkovú dĺžku tri kilometre. Využívaná bola ako zásterka pre Projekt Iceworm. Jeho cieľom bolo vybudovať rozsiahlu sieť jadrových raketových odpaľovacích miest, ktoré by mohli zasiahnuť Sovietsky zväz.
Kvôli nestabilite ľadovej prikrývky bol však nakoniec v roku 1967 zrušený a v súčasnosti sa nachádza 30 metrov pod jej vrstvou. Predchádzajúce letecké prieskumy nad touto lokalitou zaznamenali iba náznaky základne. Využívali však iba konvenčný radar, ktorý smeruje priamo nadol a vytvára 2D profil ľadovej pokrývky, informuje NASA Earth Observatory. Najnovší objav bol zaznamenaný systémom na mapovanie povrchu, jeho vnútorných vrstiev a podložia. Tento princíp je porovnateľný s ultrazvukom, ktorý používajú lekári na zobrazenie vnútra ľudského tela. Greeneov let v apríli 2024 využíval Uninhabited Aerial Vehicle Synthetic Aperture Radar (UAVSAR) od NASA, ktorý bol umiestnený na spodnej časti lietadla a nesledoval povrch iba smerom nadol, ale dokumentoval aj bočný pohľad a zobrazoval pevné časti s väčšou dimenzionalitou.
„V nových údajoch sú jednotlivé štruktúry v tajnom meste viditeľné spôsobom, akým ešte nikdy neboli zaznamenané,“ povedal Greene. Vedci použili tieto údaje na mapovanie štruktúry základne, pričom všetko naznačuje, že zodpovedajú historickým záznamom o plánovanom usporiadaní. Camp Century bol propagovaný ako ukážka cenovo dostupných vojenských základní umiestnených na ľadovcoch a ako základňa pre vedecký výskum. Americká armáda odhalila skutočný účel objektu až po tom, ako ho opustila a informovala o cieľoch Projektu Iceworm dánsku vládu spravujúcu Grónsko. Stavba bola jedným z prvých zariadení napájaných prenosným jadrovým reaktorom, ktorý zabezpečoval elektrinu a teplo. Keď ju odstavili, reaktor odstránili a jeho nebezpečný odpad bol zakopaný. Zvyšná infraštruktúra zostala obklopená vrstvami ľadu a snehu.
Výskum lokality poskytuje kľúčové informácie o tom, kedy by mohlo roztápanie a rednutie ľadovej pokrývky znovu odkryť celý objekt so všetkým zvyšným biologickým, chemickým a rádioaktívnym odpadom, ktorý sa v ňom nachádza. Nová snímka je však výsledkom náhody. „Našim cieľom bolo kalibrovať, overiť a pochopiť schopnosti a obmedzenia UAVSAR pri mapovaní vnútorných vrstiev ľadovej pokrývky a rozhrania ľadu a podložia,“ povedal Greene. „Bez podrobných znalostí o hrúbke ľadu nie je možné vedieť, ako sa ľadové pokrývky budú správať v rýchlo sa otepľujúcich oceánoch a atmosfére, čo výrazne obmedzuje našu schopnosť predpovedať rýchlosť stúpania hladiny morí,“ doplnil Gardner.