Štvrtok14. november 2024, meniny má Irma, zajtra Leopold

Marek (48) odišiel do zahraničia za lepším životom: Skončil na smrteľnej posteli! Znepokojivý dôvod

(Zdroj: X/oyzarx)

LONDÝN - Otec troch detí Marek Marzec trpí nevyliečiteľnou pľúcnou chorobou. Štyridsaťosemročný Poliak, ktorý sa usadil vo Veľkej Británii s vidinou lepšieho života, je v súčasnosti hospitalizovaný v Londýne. Domnieva sa, že jeho vážny zdravotný stav je výsledkom práce s toxickým materiálom. Na jeho zamestnávateľa už podal žalobu.

Kamenárovi Marekovi Marzecovi dávajú lekári iba zopár týždňov života. Trpí totiž nevyliečiteľnou pľúcnou chorobou, silikózou. Tento Poliak žijúci v Londýne pôsobil vo firme na výrobu trendových pracovných kuchynských dosiek a je presvedčený o tom, že jeho kritický zdravotný stav spôsobilo vdychovanie toxických častíc. Ochorenie mu takmer znemožňuje dýchať a trpí veľkými bolesťami. Jeho stav je natoľko kritický, že nemôže podstúpiť transplantáciu pľúc. Na svojho zamestnávateľa, u ktorého pracoval desať rokov, už podal žalobu. V rozhovore z nemocničného lôžka uviedol, že požaduje naliehavé bezpečnostné zmeny, aby sa zabránilo ďalším úmrtiam osôb, ktorí sú ohrození len preto, lebo si robia svoju prácu, informuje denník Daily Mail.

Nebezpečný materiál

V poslednom období čoraz viac lekárov poukazuje na riziká spôsobené prachovými časticami uvoľňujúcimi sa pri výrobe kuchynských pracovných dosiek. Materiál, z ktorého sú vyrobené, obsahuje 90 percent mletého kremeňa a zvyšných desať percent tvoria živice a polyméry. Pri ich spracovaní do konečnej podoby sa z neho uvoľňujú do ovzdušia škodlivé častice jemného prachu oxidu kremičitého. Po vdýchnutí do pľúc sa môžu nahromadiť, spôsobiť vnútorné zjazvenie a zápal pľúc známy ako silikóza. Pľúca sú tak vystavené zvýšenému riziku infekcie, čo znižuje ich celkový výkon a môže spôsobiť potenciálne smrteľné zlyhanie orgánov. Jediným účinným spôsobom liečby je transplantácia pľúc, na ktorú je ale potrebná určitá úroveň fyzickej zdatnosti. Lekári liečiaci pacientov trpiacich týmto ochorením poukázali v časopise British Medical Journal na potrebu zákazu výroby pracovných dosiek z tohto materiálu.  

Nádej na lepší život rýchlo vyhasla

Marek pochádza z Poľska a od roku 2012 pracoval pre viacerých výrobcov umelého kameňa v severnom Londýne a Hertfordshire. V apríli tohto roku mu bola diagnostikovaná silikóza, pričom jeho stav sa nanešťastie rýchlo zhoršuje. V súčasnosti je hospitalizovaný v nemocnici Whittington Hospital v severnom Londýne a je v starostlivosti popredného odborníka na choroby pľúc, Jo Fearyho. „Prišiel som do Spojeného kráľovstva v nádeji, že si vybudujem lepší život a chcel som finančne zabezpečiť svoje malé dcéry,“ povedal na sklonku mladého života. „Namiesto toho som kvôli práci, ktorú som vykonával pri rezaní kremenných pracovných dosiek, nemohol dýchať a mal som hrozné bolesti. Nedokážem vyjadriť, ako veľmi ma hnevá, že som musel pracovať v takýchto podmienkach a že môj život je skrátený len preto, že som robil svoju prácu."

Smrteľne chorého pacienta zastupuje právnická firma Leigh Day, podľa ktorej je naliehavo potrebné prijať prísnejšie bezpečnostné opatrenia na zastavenie rastúceho počtu prípadov silikózy v súvislosti s rezaním technického kameňa. Marekov právny zástupca, Ewan Tant, upozornil na to, že bez týchto opatrení by v nasledujúcich rokoch mohlo dôjsť k ďalším úmrtiam. „Ide o tragický prípad. Môj klient je na sklonku života v dôsledku práce s umelým kameňom v otrasných podmienkach, ktoré boli podľa jeho tvrdení úplne nevhodné,“ povedal. Na zníženie vplyvu toxického prachu je možné prijať preventívne opatrenia vrátane nosenia špecializovaného vybavenia a zvlhčovania kameňa, aby sa znížilo jeho uvoľňovanie do ovzdušia. 

Viac o téme: Kuchynská doskaSmrťPoliakSilikóza
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu