USA – Najnovšie výskumy ukazujú, že manželstvo má omnoho viac výhod než len emocionálnu oporu – môže výrazne znížiť riziko depresie a dokonca zlepšiť celkové zdravie. Šokujúce zistenia tiež odhalili, že dokonca aj tí, ktorí nie sú v manželstve šťastní, majú lepšiu kondíciu ako slobodní.
Podľa najnovšej štúdie sú slobodní ľudia po celom svete vystavení vyššiemu riziku psychických problémov v porovnaní s ich zosobášenými rovesníkmi. Výskumný tím, vrátane Cuicui Wangovej z Harvardskej univerzity, analyzoval údaje od 106 556 účastníkov zo siedmich krajín — USA, Spojeného kráľovstva, Mexika, Írska, Kórey, Číny a Indonézie — aby zistil súvislosť medzi depresiou a rodinným stavom. Depresia, považovaná za naliehavý problém verejného zdravia, v súčasnosti postihuje približne 5 percent dospelej populácie na celom svete. Očakáva sa, že jej negatívny dopad vzrastie do roku 2025 na viac ako 10 percent. Výskumníci zistili, že slobodní ľudia majú o 79 percent vyššiu pravdepodobnosť vzniku depresie v porovnaní so zosobášenými.
Ešte alarmujúcejšie sú čísla pre vdovcov a vdovy, ktorých riziko vzniku chronickej depresie je až o 64 percent vyššie ako u zadaných ľudí, zatiaľ čo rozvedení majú až o 99 percent vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich depresia rozvinie, v porovnaní so šťastne zosobášenými partnermi. Nedávne údaje zverejnené v časopise Global Epidemiology navyše ukázali, že manželstvo pomáha znížiť úmrtnosť u žien o tretinu. Prekvapivo iná štúdia naznačila, že aj tí, ktorí nie sú v manželstve šťastní, majú lepšie zdravie ako tí, ktorí žijú sami. Výskumníci navyše naznačili, že vzťahy, či už vášnivé alebo chladné, pomáhajú udržiavať nízku hladinu cukru v krvi.
Wangová a jej spoluautori dodávajú, že zdravotné výhody manželstva môžu zahŕňať lepší prístup k ekonomickým zdrojom, výmenu sociálnej podpory a pozitívny vplyv partnerov na duševnú pohodu. Riziko depresie však bolo podstatne vyššie u slobodných, ktorí žijú v západných krajinách, ako je USA, Spojené kráľovstvo a Írsko, v porovnaní s východnými krajinami ako Čína, Kórea a Indonézia. Výskum zároveň ukazuje, že príjem alkoholu zvyšoval neskoršie riziko depresívnych symptómov u slobodných, ovdovelých a rozvedených alebo odlúčených účastníkov z Číny, Kórey a Mexika. Napriek výsledkom štúdie najstaršia žijúca obyvateľka New Yorku vo veku 112 rokov pre denník The Post prezradila, že tajomstvom jej dlhovekosti je zostať nezadaná a bezstarostná.