OKAPA - Ľudia z kmeňa Fore, ktoré žijú v okrese Okapa v prímorskom štáte Papua-Nová Guinea, konzumovali ešte v druhej polovici minulého storočia ľudské mäso. Kmeň praktizoval kanibalizmus ako posmrtný rituál a miestnymi obyvateľmi nebol vnímaný ako nemorálny. Jednu časť ľudského tela však nikdy nejedli.
Členovia kmeňa Fore až do roku 1960 konzumovali ľudské pozostatky. Títo obyvatelia štátu Papua-Nová Guinea vnímali celý akt ako prirodzený a podľa ich slov to bolo lepšie, ako keby mali zosnulých „zožrať červy“. V 50. rokoch 20. storočia však bola v regióne zaznamenaná neurologická choroba kuru a antropologička Shirley Lindenbaumová našla súvislosť medzi tradíciou rituálneho kanibalizmu a touto epidémiou. Domácich obyvateľov sa pýtala, čo robili s mŕtvymi telami. „Odpovedali, že ich zjedli, a tak sme prišli na to, že práve to bola príčina prepuknutia choroby,“ uviedla Lindenbaumová, informuje denník Daily Star.
Kuru je smrteľné neurologické ochorenie, ktoré spôsobuje vypnutie nervového systému. Pravdepodobne sa prenáša konzumáciou mozgu nakazenej osoby. Antropologička doplnila, že ľudia z Fore konzumovali celé telo okrem jednej časti. „Jedli všetky časti tela okrem žlčníka, ktorý bol príliš horký,“ priblížila. V kmeni sa údajne považovalo za pozitívne zjesť vlastného príbuzného a na tomto rituáli sa zúčastňovali len ženy. „Kanibalizmus si zvyčajne predstavujeme ako boj s ľuďmi a ich následné zjedenie. Takto to ale nebolo a muži neboli kanibali,“ povedala Lindenbaumová.
„Iba ženy jedli iné ženy. Ich sestry a švagriné, ktoré umierali. Keď ich konzumovali, smútili za nimi. Bolo to ženské jedenie, empatické. Ak niekto nechcel, aby ho rodina zjedla, mohol to povedať. Väčšina z nich však súhlasila, pretože nechceli, aby ich telá zožrali červy,“ dodala. Antropologička študovala ľudí z kmeňa Fore v 60. a 70. rokoch 20. storočia a podarilo sa jej presvedčiť ich, aby sa prestali navzájom konzumovať, lebo zistila, že kuru sa šíri prostredníctvom kanibalizmu.