USA – Celý svet pozná Alberta Einsteina ako vedeckého génia. V skutočnosti však bol oveľa viac. Od jeho politického presvedčenia až po jeho nenávisť k ponožkám, tu je desať faktov o Einsteinovi, ktoré ste možno predtým nepočuli.
Albert Einstein bol nepochybne najslávnejším vedcom 20. storočia. Väčšina ľudí pozná jeho ikonickú rovnicu E=mc^2, ale jeho život a práca zahŕňali oveľa viac. Brilantný fyzik napríklad skutočne obľuboval hru na husle a v priebehu života sa stal terčom nacistov. Zaujímavých faktov o Einsteinovi je však oveľa viac. Príkladom je aj týchto 10 z nich.
Jeho učitelia ho nemali v obľube
Jeden z inštruktorov na Luitpold-Gymnasium v Mníchove, kde Einstein získal veľkú časť svojho raného vzdelania, povedal mladému Einsteinovi, že v živote nič nedokáže. Vtedy však netušil, že opak sa stane pravdou.
Svoju prvú vedeckú prácu napísal vo veku 16 rokov
Esej s názvom „O skúmaní stavu éteru v magnetickom poli“ rozoberá, ako magnetické polia ovplyvňujú „éter“, teoretickú látku, o ktorej sa v tom čase verilo, že prenáša elektromagnetické vlny.
Po univerzite sa nedokázal zamestnať na akademickej pozícii
Nakoniec sa uspokojil s prácou vyhodnocovania patentových nárokov pre švajčiarsku vládu, uvádza Americký inštitút fyziky. Táto práca mu poskytla čas a energiu sústrediť sa na riešenie fyzikálnych problémov, ktoré sú základom nášho sveta.
Einstein veril v Boha
Neveril však v osobného boha, ktorý odpovedal na modlitby. Namiesto toho si myslel, že Boh sa zjavuje prostredníctvom „harmónie“ vesmíru. „Boh nehrá kocky,“ napísal.
Einstein bol cieľom nacistov
Sponzorovali konferencie a pálenie kníh proti Einsteinovi a jeho teórie označili za židovskú fyziku. V roku 1933 Einstein utiekol z Nemecka, aby unikol pred nacistickými hrozbami smrti. Najprv sa usadil v Británii a nakoniec v Princetone v New Jersey.
Einsteina sa mal stať prezidentom Izraela
Keď mu však v roku 1952 ponúkli túto pozíciu, podľa Amerického prírodovedného múzea už bol na sklonku života. Kvôli zlému zdraviu a nedostatku skúseností správne jednať s ľuďmi túto ponuku odmietol.
Neveril, že čierne diery môžu existovať
V článku z roku 1939 uviedol sériu argumentov, ktoré sa snažia dokázať, že čierne diery – objekty s takou vysokou gravitáciou, že im nemôže uniknúť ani svetlo – sú nemožné, uviedol portál Scientific American. Je iróniou, že je to Einsteinova všeobecná teória relativity, ktorá nám ukazuje, že čierne diery v skutočnosti existujú.
Einstein nenosil ponožky
Čierne diery neboli jediné diery, s ktorými tento fyzik vehementne nesúhlasil. Keďže v ponožkách sa vždy vytvárajú diery, podľa Americkej jadrovej spoločnosti sa mu nepáčili do takej miery, že ich odmietol nosiť.
Einsteinov mozog bol ukradnutý
Po jeho smrti v roku 1955 patológ Thomas Harvey pri pitve vypreparoval a ukradol Einsteinov mozog. Harvey, ktorý chcel objaviť anatomické tajomstvá génia, nakoniec dostal od Einsteinovho syna povolenie použiť mozog na vedecký výskum. Zistil, že časť vedomého myslenia v jeho mozgu bola väčšia ako u ostatných ľudí. V tejto časti pritom dochádza k abstraktnému mysleniu a plánovaniu.
FBI si ponechala 1400-stranový spis o Einsteinovi
Jeho pacifistický postoj a ľavicovo orientovaná politika ho v očiach agentúry urobili podozrivým ako potenciálneho extrémneho radikála, informoval National Geographic. Platilo to najmä počas McCarthyho éry, keď bolo veľa ľudí obvinených z komunizmu alebo zaradených na čiernu listinu kvôli svojej práci.