MOSKVA – Rádio je populárne médium na celom svete. Nielenže sa dá použiť na počúvanie hudby, ale môže byť aj platformou pre dôležité rozhovory a debaty. Jedna ruská rozhlasová stanica je však dodnes záhadou. Nepretržite vydáva bzučivé zvuky, ktoré občas preruší strašidelný oznam.
V krajinách s represívnymi vládami môže rádio slúžiť ako záchranné lano pre prenasledovaných civilistov. Počas druhej svetovej vojny napríklad BBC vysielalo správy do nacistického Nemecka, aby podnietilo „revolučnú energiu“. Avšak, rovnako ako môže byť dôležité, môže byť aj tajomné. Koniec koncov, ľudí za mikrofónom nevidíme. Rozhlasová stanica v Rusku UVB-76, tiež známa ako MDZHB, vysiela zvláštne zvuky už od 70. rokov minulého storočia.
Odhalenie polohy rozhlasovej stanice trvalo roky výskumu. Predpokladá sa, že prvé miesto sa nachádza v odľahlej oblasti Petrohradu. Je to pozoruhodné miesto, obklopené opustenými budovami a elektrickými vedeniami. Druhé sa nachádza v opustenom meste Povarovo v Moskovskej oblasti. Podľa dostupných správ sú obe budovy prázdne a prístup k anténam je obmedzený. Rozhlasová stanica aj napriek tomu vysiela bzučivý zvuk vo všetkých hodinách dňa a noci, sedem dní v týždni. Každých pár sekúnd ho preruší klaksón, informuje portál Unilad.
V 90. rokoch prešla stanica z vysielania pípaní na bzučanie, ktoré zaznie 21 až 34-krát za minútu. Niektorí preto špekulujú, že ide o časť tajného kódu, a preto si stanica získala svoje publikum. Akoby to nebolo dosť strašidelné, každých pár týždňov sa bzučanie preruší. Mužský alebo ženský hlas prečíta zoznam mien a predmetov. Stanica tiež využíva rôzne formáty. Jedným z nich je ruská fonetická abeceda, ktorú ruská armáda nazýva „monolyt“. Nasleduje špecifický vzor: volací znak, päťmiestne číslo, kódové slovo, štvormiestne číslo a dve štvormiestne číselné skupiny. Netreba dodávať, že nie je ľahké rozlúštiť ich význam.
Existuje množstvo teórií o tom, aký je účel tejto stanice. Kým jedna navrhuje, že stanica posiela správy ruským špiónom žijúcim v cudzích krajinách, ďalšia tvrdí, že vďaka stanici je možné odosielať správy rýchlo a diskrétne. Ani vláda, ani armáda nepriznali účasť na stanici, hoci tieto tvrdenia boli spochybnené. Počas studenej vojny sa rádiové stanice v Sovietskom zväze s obľubou používali na prenos správ špiónom. Nie je jasné, či sa stanica aktívne používa alebo je len pozostatkom z tejto minulej éry.