Štvrtok21. november 2024, meniny má Elvíra, zajtra Cecília

Miliardy ľudí by zomreli na následky JADROVEJ vojny: Toto sú jediné dve krajiny, v ktorých prežijete!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

LONDÝN - Následky jadrovej vojny by viedli k miliónovým a možno aj k miliardovým stratám na životoch a ďalšie milióny ľudí by zomreli v dôsledku hladu a chorôb spôsobených explóziou. Na Zemi však pravdepodobne existujú dve miesta, kde by ste dokázali prežiť.

Novinárka Annie Jacobsenová roky skúmala dôsledky jadrovej vojny a kvôli svojej knihe robila rozhovory s poprednými politikmi a vedcami. Tvrdí, že v prvých hodinách by zahynulo približne päť miliárd ľudí a zhruba tri miliardy, ktoré by prežili, by museli čeliť neuveriteľným ťažkostiam. „Iba v dvoch krajinách by ste mohli prežiť jadrovú vojnu po tom, ako by v priebehu 72 hodín zomrelo päť miliárd ľudí,“ uviedla. Hustý dym z požiarov na troch kontinentoch by vyvolal malú dobu ľadovú, čo by preživším takmer znemožnilo pestovanie potravín. „Miesta ako Iowa a Ukrajina by boli na desať rokov pokryté len snehom,“ dodala.

V rozhovore pre podcast Diary of a CEO povedala, že dôsledky tejto zimy by boli pre väčšinu ľudí fatálne. „Poľnohospodárstvo by zlyhalo a keď zlyhá poľnohospodárstvo, ľudia jednoducho zomrú. Okrem toho by vznikla otrava radiáciou, pretože ozónová vrstva by bola natoľko poškodená a zničená, že by nebolo možné zdržiavať sa vonku a ľudia by boli nútení žiť pod zemou,“ priblížila ďalej. Popredný odborník na klimatické a atmosférické vedy Brian Toon povedal, že jediné miesta, ktoré by po jadrovej zime dokázali udržať poľnohospodárstvo, by boli Austrália a Nový Zéland. Jadrové bunkre, aké stavajú miliardári v USA a ich okolí, by boli užitočné len dovtedy, kým by mali energiu.

Jacobsenová pokračovala: „Tie menšie budú fungovať len do chvíle, kým bude palivo na pohon generátorov. Potom ľudia budú musieť vyjsť von a kto by zostal? Bol by to človek, ktorý sa vracia do najpôvodnejšieho a najbrutálnejšieho stavu, keď ľudia bojujú aj o tie nepatrné zdroje, ktoré by im zostali.“ So znepokojením uviedla aj to, že aj s modernými detekčnými systémami je stále možné, že jadrová vojna by mohla vypuknúť náhodou. Dôkazom je príbeh bývalého ministra obrany USA Billa Perryho. Národné vojenské veliteľské centrum, čo je bunker pod Pentagonom, mu oznámilo, že zo sovietskeho Ruska sú na ceste balistické rakety. Potvrdil to jadrový bunker pod leteckou základňou Offutt v Nebraske STRATCOM (Strategic Command). Na Spojené štáty nelietali len medzikontinentálne balistické rakety, ale aj balistické rakety s podružným štartom.

Miliardy ľudí by zomreli
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

Jacobsenová opisuje Perryho paniku, keď si uvedomil, že bude musieť zobudiť prezidenta a oznámiť mu osudnú správu, ktorá spustí rozsiahlu jadrovú odvetu. Našťastie nemusel tento telefonát uskutočniť. „V priebehu niekoľkých minút dostal správu, že to bol omyl,“ priblížila Jacobsenová. A ako môže takýto omyl vzniknúť? „Povedal mi, že existuje kazeta VHS so simulovaným útokom Sovietskeho zväzu na Spojené štáty a tá bola omylom vložená do prístroja v jadrovom bunkri pod Pentagonom. A keďže je prepojený so STRATCOM-om, videli ju na oboch miestach. Perry mi povedal, že to vyzeralo reálne, pretože to malo vyzerať reálne,“ dodala.

Viac o téme: Koniec svetaJadrová vojna
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu